Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Tlačové správy

Slovenská akadémia vied si pripomína 70 rokov od svojho vzniku

Slovenská akadémia vied si pripomína 70 rokov od svojho vzniku

12. 5. 2023 | videné 424-krát

Slovenská akadémia vied si v roku 2023 pripomína 70. rokov od prijatia zákona o SAV, ktorý definoval jej základy a dnešnú podobu. Svoje významné jubileum si akadémia pripomenie viacerými podujatiami. Ústredné oslavy sa uskutočnia v Bratislave 23. a 24. júna 2023.

„SAV vznikla v atmosfére silného sovietskeho vplyvu. Tým bola ovplyvnená jej štruktúra a aj zameranie. Za 70 rokov sa však ukázalo, že to nepredznamenalo jej fatálnu deformáciu. Našťastie sa dnes SAV radí úrovňou aj zameraním k štandardným európskym vedeckým inštitúciám,“ zdôrazňuje pri príležitosti výročia Slovenskej akadémie vied jej predseda Pavol Šajgalík.

Počas siedmich dekád prekonala akadémia množstvo míľnikov a historických okamihov.  Viaceré z nich si pripomenie v piatok 23. júna 2023 na slávnostnom matiné v SND na Pribinovej ulici.

Budeme mať príležitosť spomenúť si na predošlých 70 rokov Slovenskej akadémie vied a vyzdvihnúť našich kolegov a kolegyne, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o jej rozvoj. Verím, že to bude dôstojným upriamením pozornosti na SAV ako najdôveryhodnejšej štátnej inštitúcie a jednak ako vedeckej organizácie, ktorá produkuje vedu v tej najvyššej kvalite, minimálne v stredoeurópskom priestore,“ dodal P. Šajgalík. SAV bude podujatie streamovať aj pre verejnosť, živé vysielanie bude dostupné na YouTube kanáli SAV.

Oslavy jubilea najväčšej vedeckej inštitúcie na Slovensku sa ponesú aj v znamení prezentácie jej výskumných tém a výsledkov jednotlivých pracovísk. Po pandemickej prestávke sa 23. a  24. júna 2023 opäť uskutoční podujatie Víkend so SAV, ktoré sa tentoraz prenesie na Námestie M. R. Štefánika pri OC Eurovea. Deti aj dospelí sa môžu tešiť na dvojdňový festival vedy, na ktorom sa predstavia pracoviská SAV z celého Slovenska. Návštevníkov bude čakať viac ako 45 stánkov, ktoré do hlavného mesta prinesú najnovšie výskumné výsledky, interaktívne exponáty a zábavné vedecké aktivity nielen pre najmenších. Program na pódiu doplnia prednášky vedcov a vedkýň na najrôznejšie témy, diskusie a piatkový večerný koncert populárnej slovenskej kapely Korben Dallas.

Podujatie Víkend so SAV podporili generálni partneri: ESET, ESET Science Award, Nadácia SLSP a partneri: EUROVEA, Matador Group, BKIS a Združenie správy námestia.

Viac informácii o výročí SAV nájdete na stránke SAV v časti Aktuálne odkazy v článkoch:

Míľniky v dejinách SAV

Najstaršie vedecké pracoviská SAV