Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Obálka knihy História zadnými dverami 3

Zadné dvere histórie sa otvoria už tretí raz

27. 10. 2021 | videné 647-krát

Po úspechoch prvého aj druhého dielu Histórie zadnými dverami prichádza na trh tretia časť úsmevných, smutných, komických, tragických, ale aj absurdných príbehov z našich dávnejších i najnovších dejín od historikov Historického ústavu SAV. V najbližších dňoch ju už môžete nájsť v kníhkupectvách.

„Obe knihy, prvý aj druhý diel Histórie zadnými dverami, mali úspech, preto vznikla aj tretia publikácia s novými príbehmi,“ hovorí Slavomír Michálek, riaditeľ Historického ústavu SAV, ktorý bol ako aj pri predchádzajúcich dieloch, opäť zostavovateľom. Autori prevedú čitateľov od najstarších dejín cez stredovek, modernú dobu až k prvým dámam studenej vojny. „Aj v tretej časti knihy História zadnými dverami nájdete udalosti vtipné i trpké, kuriózne, so šťastným i nie veľmi šťastným koncom,“ približuje S. Michálek. „Prinášajú nevšedné príbehy, vynímajúce sa z bežnej každodennej rutiny, naši historici ich však spracovali čitateľsky prívetivým spôsobom.“ Dejiny nás môžu prekvapiť, zaskočiť, ale našťastie najmä zaujať, dodáva zostavovateľ.

V treťom diele Histórie zadnými dverami, ktorý je rozdelený do štyroch kapitol – I. Letopisy a kroniky, II. Naše dlhé 19. storočie, III. Dve veľké vojny a život medzi nimi, IV. Na vlnách studenej vojny –, opäť možno nájsť rozmanité príbehy. Napríklad, že Grétka, pestúnka, ktorá sa starala o Stefana Zweiga v detskom veku, bola jednou z mnohých slovenských dievčat, ktoré žili a pracovali vo Viedni na prelome 19. a 20. storočia. O Borgiovcoch zistíte viac, ako mnohí poznáte z populárneho televízneho seriálu, prečítate si aj o tom, ako vyzeral život československých vojakov v exile počas druhej svetovej vojny, ako vznikal prvý film o Štefánikovi, o pomerne neznámych aspektoch studenej vojny aj o prvých dámach, ktoré stáli po boku významných amerických a sovietskych štátnikov.

Publikáciu vydalo vydavateľstvo Premedia, v kníhkupectvách bude dostupná od 5. novembra 2021.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: obálka knihy

Súvisiace články