Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Moderátor Martin Jesný a Dr. Helena Kanďárová, ERT počas moderovanej diskusie Inteligentné technológie v podnikových procesoch – cesta k inovačnej pružnosti

CEM SAV prispelo do diskusie k digitálnym riešeniam v modernom priemysle

22. 10. 2021 | videné 581-krát

Centrum experimentálnej medicíny (CEM) SAV sa zapojilo do panelovej diskusie Slovenskej kooperačnej burzy (Slovak Matchmaking Fair). Podujatie, ktoré sa konalo 21. októbra, sa venovalo moderným riešeniam v priemysle, ako je automatizácia, robotika či umelá inteligencia. Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV sa podieľa na niekoľkých projektoch, ktoré využívajú inovatívne riešenia pre oblasť farmakológie a toxikológie, ako je napr. in silico modelovanie a zapojenie umelej inteligencie do procesu predikcie mechanizmov nežiaducich účinkov látok.

Slovenskú kooperačnú burzu pravidelne organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchod (SARIO), štátna agentúra Ministerstva hospodárstva SR. Ide o najväčšie medzinárodné podujatie, ktoré spája slovenské i zahraničné firmy, ale aj vedu, výskum a vývoj. Podujatie otvára diskusiu k témam, ktoré rezonujú v modernej spoločnosti. Toto vydanie sa preto venovalo digitálnym technológiám, automatizácii a umelej inteligencii nielen v súkromných firmách, ale aj vo vedeckých inštitúciách a univerzitách. Najmä tie totiž prispievajú k praktickej implementácii moderných riešení a posúvajú spoločnosť bližšie k ekonomike založenej na vedeckých poznatkoch.

Výskumná pracovníčka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie (ÚEFT) CEM SAV Dr. Helena Kanďárová, ERT, sa zúčastnila panelovej diskusie na tému Inteligentné technológie v podnikových procesoch – cesta k inovačnej pružnosti spoločne s odborníkmi z oblasti priemyselného vývoja, výskumu a bankového sektora. Do moderovanej diskusie sa zapojil aj minister hospodárstva SR a podpredseda vlády Richard Sulík.

„Teší ma, že nás SARIO prizvalo do diskusie na túto tému a uvedomuje si potenciál slovenských vedecko-výskumných inštitúcií vzhľadom na ich možný vklad do moderného priemyslu generácie 4.0. Slovenská akadémia vied je kolískou mnohých inovatívnych nápadov a riešení využiteľných pre rýchlejší hospodársky rast, založený na znalostnej ekonomike. Naše pracovisko je zapojené do niekoľkých projektov, ktoré využívajú high-tech riešenia. Špeciálne počítačové programy nám pomáhajú predikovať toxikologické vlastnosti chemických látok alebo ich účinnosť, prípadne nám umožňujú modelovanie vhodných biologicky aktívnych štruktúr. Umelú inteligenciu a ‚data mining tools' využívame napr. v procese ‚systematic review' na identifikáciu, potvrdenie alebo vyvrátenie hypotéz týkajúcich sa skúmaných látok a nežiaducich účinkov. Takéto nástroje šetria nielen mnoho času, ale vďaka nim sa vieme vyhnúť aj duplicitnému testovaniu chemických látok na zvieratách,“ vysvetľuje Dr. Kanďárová.

ÚEFT CEM SAV je od mája tohto roku zapojený do medzinárodného projektu ONTOX, financovaného z EÚ schémy Horizont 2020. Víziou projektu je priniesť funkčné a udržateľné riešenia pre hodnotenie rizík chemických látok pre ľudské zdravie. Tento projekt prebieha v súlade s princípmi inovatívneho hodnotia rizík 21. storočia (tzv. New Generation Risk Assessment), teda bez nutnosti používať laboratórne zvieratá všade tam, kde je to technicky a prakticky možné. Projekt ONTOX sa zameriava na využitie kombinácie in vitroin silico technológií a zapája do tohto procesu prvky „data mining“, stojového učenia a umelej inteligencie. Projekt sa zameriava na predikciu nežiaducich účinkov látok na pečeň, obličky a vyvíjajúci sa mozog pri opakovanom pôsobení chemikálií.

„Navrhnuté výstupy projektu ONTOX chceme implementovať do praxe v úzkej spolupráci s predstaviteľmi priemyslu, ale aj regulačnými orgánmi, ktoré vstupujú do registrácie chemických látok a farmaceutík. V konečnom dôsledku z týchto moderných riešení vždy profituje ľudská spoločnosť. Výsledkom je totiž lepšia ochrana ľudského zdravia a nižšie náklady,“ uzatvára Dr. Kanďárová.

Záznam z podujatia  

Spracovala: Lucia Milec, ÚEFT CEM SAV

Foto: SARIO

Súvisiace články