Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

_DSC8560.jpg

SAV je lákavá pre mladé vedecké talenty aj po letnej škole

21. 10. 2021 | videné 1061-krát

V uplynulých dňoch navštívila Ústav pre výskum srdca CEM SAV žiačka 8-ročného Gymnázia Kukučínova v Poprade Andrea Kubáňová. Ako absolventke tohtoročnej Letnej školy mladých vedcov sa jej pobyt v laboratóriách SAV zapáčil do takej miery, že sa rozhodla vedcov požiadať o pomoc pri projekte biologickej olympiády.

„Do letnej školy mladých vedcov som sa prihlásila pretože som chcela zistiť viac o eklampsii u psov. Keď bola moja čivava gravidná, dostala eklampsiu, strácala fosfor aj vápnik,“ prezradila mladá gymnazistka, ktorá si skúsenosti a zážitky z letnej školy veľmi pochvaľuje.

V spolupráci s mojou školou som sa prihlásila na biologickú olympiádu. Tu na Slovenskej akadémii vied mám rozbehnutý projekt, ktorý budem prezentovať aj na olympiáde. Veľmi sa mi páčia všetky prístroje, ktoré tu sú a že je tu také ticho. Rozhodne si viem predstaviť, že tu raz budem pracovať,“ dodala talentovaná Andrea.

Na Oddelení biochémie Ústavu pre výskum srdca CEM SAV sa mladej žiačke venuje doktorandka Natália Andelová a zástupca vedeckého riaditeľa ústavu a predseda OZ Preveda Miroslav Ferko.

Snažíme sa, aby Andrea v rámci svojich doterajších vedomostí pochopila vedecké experimenty a vysvetľujeme jej jednotlivé technologické postupy. Spolu s doktorandkou Natáliou si pripravili a vyizolovali mitochondrie zo srdca potkana a pomocou hmotnostného spektrometra budú sledovať, ako sa mení ich energetika v spojení s rôznymi ochoreniami,“ vysvetlil priebeh školenia Miroslav Ferko, ktorý je hrdý na to, že môžu študentke poskytnúť moderné technológie. „Pre nás je toto bežná rutinná laboratórna práca, keď však naše vedomosti takto pretavujeme do mladej generácie vidíme, že projekt letnej školy má zmysel a budúcnosť,“ dodal.

Skutočnosť, že júlová Letná škola mladých vedcov priniesla prvé plody v podobe takejto spolupráce teší aj samotných organizátorov. „Nesmierne nás teší, že sa nám Andrea opäť ozvala. Vyhľadávanie a podpora mladých talentovaných ľudí je jedným z cieľov našej letnej školy a určite by sme v tejto aktivite chceli pokračovať. Plánujeme osloviť viac ústavov a v budúcom roku žiakom a žiačkam poskytnúť širšie portfólio vedeckých odborov, v ktorých sa budú môcť realizovať,“ povedala Alena Opálková Šišková z Ústavu polymérov SAV a zástupkyňa OZ All4Science, ktoré združuje vedcov – popularizátorov vedy z viacerých ústavov SAV naprieč všetkými troma vednými oddeleniami.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

 

 

Súvisiace články