Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava Rastislav Šimora, Dorota Pospíšilová, Pavol Šajgalík a Pavol Kršák, šéfredaktor Vydavateľstva Veda

Prvá dáma slovenského šľachtenia viniča Dorota Pospíšilová pokrstila svoju knihu

21. 7. 2021 | videné 1065-krát

Ing. Dorota Pospíšilová, CSc., je výnimočná žena-vedkyňa, prvá dáma slovenského šľachtenia viniča. „Výsledky jej činnosti len dokazujú, aká je vedecká práca ťažká – vyžaduje si nielen talent, odhodlanie, ale aj výdrž,“ uviedol pri predstavovaní jej novej knihy predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. V stredu 21. júla v Malom kongresovom centre SAV v Bratislave knihu venovanú výskytu lesného viniča na Slovensku Dorota Pospíšilová slávnostne pokrstila. 

S písaním knihy Lesný vinič Vitis vinifera ssp. silvestris Gmel. a jeho výskyt na Slovensku začala vedkyňa ešte v roku 2006 a ako sama hovorí, výrazne jej pomáhal spoluautor Rastislav Šimora. Impulzom pre vznik knihy však bol projekt, výskum výskytu lesného viniča, na ktorom pracovala v poslednej šľachtiteľskej stanici v Šenkviciach. Jej zrušenie bolo pre D. Pospíšilovú nepochopiteľné, znamenalo po troch rokoch koniec projektu – no ukončiť výskum sa jej nepozdávalo. „Vtedy vznikla myšlienka túto prácu zverejniť. Chceli sme, aby sa verejnosť dozvedela, že aj na Slovensku existuje lesný vinič,“ opisuje D. Pospíšilová. Zrodil sa tak nápad napísať knihu, ktorá by však bola nielen vedecká, ale aj popularizačná. Z dvesto strán knihy, ktorá vyšla vo Vede, vydavateľstve SAV, tvorí asi tretinu samotná výskumná vedecká činnosť na Slovensku. 

„Prvá z deviatich kapitol knihy sa venuje taxonomickému zatriedeniu odrôd tohto viniča, počiatkom siahajúcich do 150 miliónov rokov p. n. l., vývoju a domestikácii v kontexte archeologických nálezov. Prevratný vývoj nukleárnej genetiky zasiahol výrazne aj túto rastlinu, umožnil pomocou SSR markerov nielen jej exaktnú identifikáciu, ale zmenil aj názory na jej domestikačné centrá. Ďalšie kapitoly hovoria o existenčnom prostredí lesného viniča, jeho fytocenózach aj príčinách jeho ohrozenia. Najrozsiahlejšia je ôsma kapitola, ktorá sa zameriava na výskyt a štúdium lesného viniča na Slovensku. Prieskumom sme získali 325 rastlín viniča,“ rekapituluje obsah knihy autorka a vedkyňa, ktorá 60 rokov svojho života venovala vínu a šľachteniu nových odrôd, a je autorkou najznámejších slovenských odrôd vína (Devín, Dunaj). Výsledky svojej práce, napríklad šľachtenie odrody Dunaj, s ktorým začala začiatkom 60. rokov, mohla zaznamenať až po roku 2000.

V rámci slávnostného krstu vyhlásili aj víťazov súťaže o Víno SAV – súťaže vín vyrobených v Slovenskej republike z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky. Vína hodnotili vynikajúci slovenskí vedci – členovia Učenej spoločnosti SAV pri odbornej garancii popredných slovenských hodnotiteľov. Šampiónom sa stalo víno Devín 2018 z Nichta winery&vineyards Čajkov.

Zoznam ocenených vín

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články