Na Slovensku potvrdili prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom
Na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach potvrdili prvýkrát u človeka závažnú formu dirofilariózy spôsobenú krvnou filáriou Dirofilaria immitis, nazývanou aj pľúcny (či srdcový) červ. Charakteristické je pre ňu formovanie uzlov v pľúcach, veľmi často nesprávne diagnostikovaných ako malígne tumory. Infikovaná osoba pochádza z južnej oblasti Nitrianskeho kraja, kde dirofilarióza dlhodobo cirkuluje v populácii psov.
Od prvého nálezu dirofilárií pri psoch na území Slovenska v roku 2005 sa priemerná prevalencia parazita dlhodobo pohybuje na úrovni 11 až 13 percent s kulmináciou prípadov v južných regiónoch, kde môže infekcia postihnúť až tretinu psej populácie. Napriek výskytu hyperendemických oblastí, určitým pozitívom bola ešte donedávna jednoznačná dominancia menej nebezpečného druhu Dirofilaria repens zodpovedného za podkožnú a očnú formu infekcie. Tento druh bol doteraz aj výhradným pôvodcom ľudských prípadov dirofilariózy registrovaných na Slovensku. Aj z celoeurópskeho pohľadu je zrejmé, že prípady dirofilariózy spôsobenej druhom D. immitis sú u ľudí veľmi zriedkavé, na rozdiel od USA a Japonska, kde jednoznačne prevládajú. Podľa najnovších údajov ESDA (European Society of Dirofilariosis and Angiostrongylosis) je u ľudí v Európe doteraz registrovaných vyše 4200 prípadov infekcie spôsobenej druhom D. repens, a iba 30 prípadov vyvolaných druhom D. immitis.
Závažným zistením zaregistrovaným v priebehu posledných piatich rokov je, že epidemiologická situácia týkajúca sa dirofilariózy sa na Slovensku výrazne mení. Pri infikovaných psoch čoraz častejšie registrujeme ako pôvodcu infekcie druh D. immitis, v niektorých oblastiach (napríklad v okolí Komárna či Nových Zámkov) sa stal dokonca endemickým a vyskytuje sa častejšie než pôvodne usídlený druh D. repens. Z pohľadu ochrany verejného zdravia je najvýznamnejším rizikovým faktorom – samozrejme, okrem vysokej abundancie nakazených komárov (prenášačov parazita) – vysoká miera premorenia v populácii psov. Práve neliečené psy bez klinických príznakov a s vysokým počtom mikrofilárií (larválnych štádií parazita) v krvi sú hlavným prameňom infekcie.
Text a foto: Martina Miterpáková, Daniela Antolová, Parazitologický ústav SAV