Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Projekt CAPSID a jeho aktivity spolufinancuje Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko

Seminar Speaker Series – prof. Frank Vollmer

22. 6. 2021 | videné 448-krát

Prednáška špeciálneho hosťa profesora Franka Vollmera z Veľkej Británie (Living Systems Institute, University of Exeter) pod názvom „Light waves meet molecular machines: Probing single molecules on μ-interferometers“ zo série prednášok ,Seminar Speaker Series´ projektu CAPSID sa bude konať 24. júna 2021 o 14.00 hod. prostredníctvom on-line vysielania cez aplikáciu ZOOM.

Profesor Frank Vollmer sa usiluje o multidisciplinárnu výskumnú iniciatívu v oblasti molekulárnych, nanočasových a kvantových senzorov a systémov. Táto iniciatíva je jedinečná nielen vo Veľkej Británii, ale vôbec vo svete, a spája výskumné odvetvia nanofotoniky, nanoplazmónie, kvantovej optiky, molekulárnej mechaniky a s výhľadom do budúcnosti aj molekulárnu elektroniku či neurovedu. Profesor Vollmer verí, že tento nový 'pan-disciplinárny' priestor bude v blízkej budúcnosti veľmi atraktívnym výskumným priestorom, ktorý pokryje aj špičkové aplikácie napríklad v zdravotníctve, nanotechnológiách, metrológii, životnom prostredí, bezpečnosti či astronómii.

Krátka anotácia: V rámci etablovaných techník štruktúrnej biológie sme preskúmali novú triedu vysoko citlivých optických interferometrov, ktoré dokážu charakterizovať proteínovú dynamiku v predtým ťažko prístupných časových intervaloch. Tieto snímače umožňujú napríklad detekciu jednotlivých iónov, aktivitu enzýmov či rôzne reakcie a interakcie ligandov. Môžu vizualizovať pohyby v celom proteíne bez použitia fluorescenčných značiek a tak dopĺňať zavedené techniky štruktúrnej biológie, ako sú smFRET alebo cryo-EM.

Projekt CAPSID a jeho aktivity spolufinancuje Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko.

Viac informácií o prednáške, ako aj registrácia na webovej stránke projektu.

Text: Zuzana Vetrecin Čeplíková, BMC SAV

Súvisiace články