Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Logo Vedecké večerníčky

Darček vedcov deťom: nový podcast Vedecké večerníčky

1. 6. 2021 | videné 1137-krát

Organizátori Vedeckého brloha s podporou SAV spúšťajú pri príležitosti Medzinárodného dňa detí od 1. júna nový formát – vedecký podcast pre deti a mládež Vedecké večerníčky. Vedci a odborníci v ňom odpovedajú žiakom troch základných škôl na ich zvedavé otázky. V prvej epizóde O vesmírnych misiách žiaci Veselej školy v Prešove vyspovedali známeho slovenského vesmírneho konštruktéra Jána Baláža z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

„Pandemické obmedzenia výrazne zasiahli činnosť Vedeckých brlohov, kde sme sa s deťmi tvárou v tvár naposledy stretli v septembri minulého roku. Hoci sme klasický formát podujatia nahradili jeho online verziou, stále sme mali pocit , že to nie je ono. To, čo bolo pre naše stretnutia typické – impulzívne otázky detí, atmosféra, v ktorej neexistuje nevhodná otázka, spontánnosť a určitá vôňa slobody, to sa, samozrejme, nedalo preniesť do online pásiem,“ vysvetľuje zámer detských vedeckých podcastov Mária Zentková z Ústavu experimentálnej fyziky SAV a známa popularizátorka vedy.

Organizátori Vedeckého brloha sa preto rozhodli pridať nový formát, v ktorom budú mať opäť hlavné slovo deti a žiaci a kde sa budú pýtať na veci, ktoré zaujímajú hlavne ich, aj keď sa bude hovoriť o vede.

Vedecké večerníčky majú zatiaľ naplánovaných šesť epizód, či ich bude viac, závisí podľa Márie Zentkovej od záujmu poslucháčov a vytrvalosti mladých moderátorov. Tí sa budú meniť a v rámci konkrétneho podcastu budú vždy z jednej školy. Na príprave podcastov sa budú striedať žiaci troch základných škôl: Veselá škola v Prešove, ZŠ a MŠ Nižná brána v Kežmarku a ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach.

„Vybrali sme do projektu práve tieto základné školy, lebo na nich fungujú veľmi úspešné prírodovedecké krúžky a deti sú zvyknuté pracovať kreatívne a zúčastňovať sa aj na netypických aktivitách. V rámci danej školy sa však moderátori môžu, ale nemusia meniť. Dôvod je jednoduchý. Aby žiaci vedeli pripraviť zaujímavé otázky, musí ich zaujať téma. A žiak, ktorý má rád fyziku, nemusí byť správna voľba napríklad pre podcast o dinosauroch,“ objasňuje M. Zentková.

Poslucháči sa môžu tešiť na epizódy o lietajúcom vláčiku, o nanosvete-najmenšom zo všetkých svetov, o kvantovom svete pre úplných začiatočníkov aj o hľadaní liekov na nevyliečiteľné choroby či o  dinosauroch. Podcasty budú okrem prázdnin vychádzať raz do mesiaca. Znamená to, že do konca školského roka vyjde ešte jeden diel.

„Deti sú naučené pred spaním počúvať rozprávky, aby sa preniesli do sveta fantázie a mohli rozmýšľať nad krásnym svetom princezien, rytierov či drakov. My sa im chceme pokúsiť ukázať, že aj ten reálny svet, ktorý žijú, je plný zázrakov hodných snívania či rozmýšľania,“ dodáva M. Zentková

Vedecké večerníčky nájdete v streamovacej službe Spotify, v obľúbených podcastových apilkáciách Google Podcasts a Apple Podcasts, ako aj na webových stránkach vedeckybrloh.sk a https://wwwnew.saske.sk/uef.

Prvú epizódu Vedeckých večerničkov s Jánom Balážom si môžete vypočuť aj po kliknutí na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Grafika: Renáta Zolnaiová

Súvisiace články