Najnovšia epizóda Vedeckého podcastu SAV patrila Slnku
Hosťom Petra Boháča v 18. epizóde Vedeckého podcastu SAV bol astrofyzik Aleš Kučera z Astronomického ústavu SAV. Hovorilo sa najmä o Slnku, našej najväčšej hviezde, ale aj o každodennej práci astronóma či metódach výskumu slnečnej atmosféry.
Aleš Kučera je medzinárodne uznávaným znalcom Slnka, ktoré študuje nielen z observatória na Lomnickom štíte na Slovensku, ale aj v zahraničí. V Astronomickom ústave SAV začal pracovať hneď po skončení vysokoškolských štúdií. O tom, že sa bude v živote venovať astronómii, podľa neho rozhodol profesor na gymnáziu, ktorý bol zanieteným popularizátorom tohto vedného odboru. Vášeň pre astronómiu odovzdal aj budúcemu astrofyzikovi Alešovi Kučerovi, ktorý patrí v SAV medzi najvýraznejších popularizátorov vedy.
„Slnko poskytuje možností, ako si fyzikálne javy aj overiť či pozrieť,“ vysvetlil, prečo si z astronomických telies a javov vybral pre svoj výskum práve Slnko a zdôraznil, že v tomto prípade ide o krásne prepojenie. Vo svojej vedeckej práci sa venuje výskumu slnečnej atmosféry, pozoruje aktívne javy v atmosfére (erupcie, zmeny magnetického poľa, šírenie energie). „V minulosti sme si rôzne erupcie nevšimli. Dnes ich môžeme pozorovať. Čo však nevieme presne určiť – kedy erupcia príde.“
Slnko je tiež jediná hviezda vo vesmíre, ktorú môžeme pozorovať aj pod povrchom. Aleš Kučera v podcaste vysvetlil, ako Slnko rotuje vo vnútri a na povrchu, ako a prečo vznikajú slnečné erupcie. Prezradil aj svoj vedecký sen. Podľa vedca dnes už podľa výpočtov vieme, že Slnko sa nachádza v polovici svojho života a v podcaste popísal aj to, čo sa s ním raz udeje, keď svoju energiu vyčerpá. Stále má však javy, ktoré ho fascinujú: „Každú sekundu sa v Slnku premení 700 miliónov ton vodíka na 696 miliónov ton hélia a 4 milióny ton sa za sekundu zmení podľa Einsteinovej teórie na energiu, ktorá sa vyžiari,“ vysvetlil slnečný fyzik.
To, že pracovníci Astronomického ústavu SAV predstavujú v celosvetovom výskume prvú ligu, dokumentuje aj projekt Európskeho solárneho teleskopu. Aleš Kučera sa na projekte jeho výstavby aktívne podieľal a jeho využívanie v budúcnosti bude mať podľa neho pre Slovensko obrovský prínos.
Aleš Kučera tiež prezradil, ako vznikajú vesmírne fotografie, čo dokáže doma „zostrojiť“ astrofyzik a pre tých, ktorí by chceli začať s amatérskym pozorovaním dennej alebo nočnej oblohy poradil niekoľko tipov, ako si vybrať ten správny teleskop.
Osemnástu epizódu Vedeckého podcastu SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Alešom Kučerom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Martin Bystriansky