Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na workshop

Tretí slovenský workshop European Language Resource Coordination

17. 5. 2021 | videné 538-krát

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV pozýva na tretí slovenský workshop iniciatívy Európskej koordinácie jazykových zdrojov (European Language Resource Coordination, ELRC), ktorý sa uskutoční online formou cez aplikáciu Zoom 25. mája 2021 od 9.00 do 12.30 hod.

Našu mnohojazyčnú budúcnosť formujú jazykové technológie. Tieto už teraz menia spôsob našej vzájomnej interakcie, nakupovania, práce a cestovania. „Stále viac pretvárajú našu skúsenosť s digitálnymi službami, či už verejnými alebo súkromnými. Programy, ktoré automaticky opravujú pravopisné chyby a podporujú tak písomný prejav na patričnej úrovni, digitálni asistenti, ktorí konvertujú naše hlasy na esemesky v mobilných telefónoch, roboti, ktorí odpovedajú na naše telefonáty do banky alebo Sociálnej poisťovne, systémy, ktoré automaticky prekladajú z cudzieho jazyka, a mnoho ďalších sú už teraz pomocníkmi našich činností v každodennom živote, vo firmách a vo verejnej správe,“ hovorí jeden z organizátorov Mgr. Miroslav Zumrík, PhD., z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV.

Workshop sa bude venovať otázkam, či nám umožňujú jestvujúce riešenia používať vlastný jazyk vo všetkých digitálnych interakciách a sú naozaj pripravené na to, aby sa používali. „Pokúsime sa tiež zodpovedať, či sa dostáva nášmu jazyku primeranej podpory a je pripravený držať krok s technologickým pokrokom éry umelej inteligencie,“ objasňuje M. Zumrík.

Cieľom workshopu je podľa neho zapojiť účastníkov do plodnej diskusie o stave a perspektívach jazykových technológií pre slovenský jazyk. Vývojári a používatelia jazykových technológií v mnohojazyčnej Európe zo súkromného aj verejného sektora si vymenia skúsenosti, požiadavky a spôsoby ich transformácie v digitálnej interakcii.

Záver workshopu bude patriť výsledkom, ako môžu jazykové dáta, texty a reč, napomáhať vývoju v oblasti umelej inteligencie a iných oblastiach.

Súčasťou workshopu bude prezentácia služby strojového prekladu eTranslation, ktoré rôznym skupinám používateľov ponúka Európska komisia.

Účasť na workshope je bezplatná, potrebná je však registrácia do 20. mája (štvrtok) na slovenskej stránke podujatia, respektíve prostredníctvom registračnej stránky.

Registrovaným účastníkom organizátori zašlú odkaz na podujatie, ktoré sa bude konať v slovenčine so simultánnym tlmočením do/z angličtiny.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články