T. Betáková: Naše ruky sú špinavé, aj keď si myslíme, že sú čisté
Na ľudských rukách možno nájsť asi 332-tisíc genetický odlišných baktérií, ktoré zaraďujeme medzi 4 742 rôznych druhov. Vedci odhadujú, že na každom štvorcovom centimetri našej kože na rukách žije asi 1 500 rôznych baktérií. Najviac sa ich nachádza na končekoch prstov, vysvetľuje doc. RNDr. Tatiana Betáková, DrSc., z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.
Svet si dnes, 5. mája, pripomína Medzinárodný deň hygieny rúk a virologička k tomu dodáva: „Povedzme si otvorene, naše ruky sú špinavé, aj keď si myslíme, že sú čisté.“
Počet baktérií na rukách sa zdvojnásobí po použití toalety. „Ak si neumyjeme ruky, prenášame baktérie na jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme. Vlhkými rukami prenášame asi 1000-krát viac baktérií ako suchými rukami,“ zdôrazňuje odborníčka potrebnú hygienu rúk. Skúsenosti týchto mesiacov nám tiež potvrdzujú, že okrem baktérií dokážeme rukami prenášať aj rôzne druhy vírusov, ktoré spôsobujú závažné infekčné ochorenia.
Doc. T. Betáková tiež potvrdzuje, že väčšina ľudí si nevie poriadne umyť ruky. „Priestor medzi prstami zanedbávame, ruky často letmo namydlíme a bleskovo opláchneme a máme fiktívny pocit, že sú čisté. A pritom správnym umývaním rúk môžeme až o 23 – 58 percent znížiť prenos baktérií, ktoré spôsobujú hnačkovité ochorenia, o 16 – 21 percent prenos respiračných ochorení a o 29 – 57 percent znížiť prenos gastrointestinálnych (týkajúcich sa žalúdka a čreva) ochorení,“ vyčísľuje dôsledky zlej hygieny rúk vedkyňa.
Špinavými rukami sa najčastejšie nakazíme týmito vírusmi, baktériami a parazitmi:
Koronavírusy – hlavne nový koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje závažné respiračné ochorenie COVID-19. Mortalita je pomerne vysoká hlavne u starších ľudí. Zistilo sa, že umývaním rúk sa môže znížiť prenos vírusu o 24 – 69 percent.
Norovírus – stačí jedna vírusová častica a človek má seriózne gastrointestinálne problémy, ktoré sa prejavujú nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, kŕčmi, horúčkami a bolesťami svalov.
Vírus chrípky – považujeme za bežné respiračné ochorenie, a zabúdame, že chrípka dokáže zabíjať. Vírus môžu prenášať ľudia, ktorí nejavia známky ochorenia, ale kontaminujú vzduch a predmety vo svojom okolí. Nezabúdajme, že vírus je na kľučkách, tyčiach v autobuse, vo vlaku a predmetoch, ktoré používame.
Červené alebo ružové oči predstavujú príznaky po bakteriálnej (hlavne u detí) alebo vírusovej (u dospelých) infekcie. Oči a pokožka okolo očí vysychá, tvoria sa tzv. karpiny. Hlavne deti si špinavými rukami prenášajú rôzne baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú bolesť hrdla, respiračné problémy, zápal pľúc, infekciu kože, genitálnouretálne a gastrointestinálne infekcie.
Salmonelózy – baktérie žijú v tenkom čreve zvierat a ľudí a prenášajú sa infikovaným jedlom, ktoré nebolo dobre tepelne upravené (mäso, vajcia) alebo nebolo poriadne umyté (zelenina a ovocie). Nakaziť sa môžeme, aj keď si neumývame ruky pred a počas varenia a robíme s hydinovým mäsom, rybami, keď si poriadne neumyjeme ruky po použití toalety alebo po prebalení dieťaťa. Baktérie sa môžu preniesť dotykom plazov a obojživelníkov (hady, jašterice, žaby, mloky), zvierat na farme, kde môžu byť zvieratá a prostredie kontaminované od výkalov.
Mononukleóza – nazývaná aj choroba z bozkávania. Spôsobuje ju Epstein- Barrovej vírus a prejavuje sa únavou, vysokými horúčkami, bolesťou tela, bolesťou hrdla a zväčšenou slezinou. Vírus je v slinách infekčnej osoby – kašlaním, kýchaním kontaminuje predmety a špinavými rukami sa môžeme sami nainfikovať.
Cytomegalovírusy – sú zvlášť nebezpečné pre tehotné ženy. Patria medzi herpetické vírusy a dokážu poškodiť plod (sluch, zrak, intelektuálne schopnosti) a môžu aj zabiť.
Infekcie stafylokokmi – sú spôsobené baktériami, ktoré sa nachádzajú na koži a na sliznici v nose. Keď baktéria prenikne hlbšie do tela, infikuje krv, kĺby a srdce. Táto infekcia môže byť veľmi nebezpečná, ak sa vyvinie rezistentný kmeň na antibiotiká. Baktéria sa môže nachádzať na rôznych predmetoch, ako sú napr. uteráky, náradie v telocvičniach. Infekcii sa dá zabrániť aj prekrytím raniek leukoplastom.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: unsplash.com/Myriam Zilles