Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s vedcami na pôde BMC SAV

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila podporu Biomedicínskemu centru SAV

12. 4. 2021 | videné 1284-krát

Prezidentka dnes v rámci svojho pracovného programu navštívila ŠÚKL a BMC SAV, aby vyjadrila podporu a plnú dôveru týmto inštitúciám. Na pôde Biomedicínskeho centra SAV ju privítal predseda SAV Pavol Šajgalík a riaditeľka BMC SAV Silvia Pastoreková. Na rokovaní s prezidentkou sa zúčastnil aj vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV Juraj Kopáček, predseda vedeckej rady BMC SAV a vedúci Oddelenia ekológie vírusov VÚ BMC SAV Boris Klempa a vedúci Biotechnologických a analytických laboratórií BMC SAV Vladimír Zelník. Pani prezidentka si po stretnutí pozrela priestory laboratória, v ktorom vedci vykonávajú testovanie na SARS-CoV-2 a poskytla vyjadrenie médiám.

„Veľmi ma mrzí, že koncom minulého týždňa zazneli z úst ministra financií vyjadrenia, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť nad kvalitou našich inštitúcií. Považujem to za neprimerané a nesprávne,“ povedala krátko po stretnutí s vedcami prezidentka Zuzana Čaputová. Zároveň zdôraznila, že akékoľvek slová pochybností, ktoré nie sú založené na vecnom základe oslabujú dôveru verejnosti v inštitúcie. Spôsobujú aj verbálne ataky alebo vyhrážky voči ľuďom, ktorí tieto inštitúcie reprezentujú a to považuje za absolútne neadekvátne a nesprávne.

Vyzvala verejnosť, aby dôverovala slovenským vedeckým inštitúciám a nespochybňovala ich na inom ako vecnom základe. „Stojím za slovenskými vedeckými inštitúciami, vážim si ich prácu, s mnohými vedcami som bola počas minulého roka vo veľmi úzkom kontakte, pretože sa sami osobne angažovali pri pomoci riešiť pandémiu na celom Slovensku. Ešte raz im aj touto cestou ďakujem,“ povedala Zuzana Čaputová.

Riaditeľka BMC SAV Silvia Pastoreková vyjadrila prezidentke vďaku za prejav jej stálej dôvery a podpory nielen pracovníkom BMC SAV, ale aj celej vedeckej komunite. „Chcem Vás ubezpečiť, že rovnako ako doteraz, aj naďalej budeme všetky svoje vedomosti a schopnosti koncentrovať tak, aby sme prispeli k rozvoju poznania, pokroku ľudstva a aby sme zároveň boli užitoční pre našu vlasť. Úprimne ďakujem, že sa v tom môžeme oprieť aj o Vašu autoritu,“ povedala vedkyňa.

„Stretnutie s pani prezidentkou bolo veľmi prijemné. Za najdôležitejšie považujem to, že hlava štátu vyjadrila podporu SAV a BMC SAV. Aj touto svojou návštevou sa snaží dať najavo, že za vedeckými pracovníkmi na Slovensku stojí a to si veľmi vážim,“ dodal predseda SAV Pavol Šajgalík po rokovaní s prezidentkou.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

Súvisiace články