Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na podujatie

Online diskusia: Bratislava (ne)plánované mesto

22. 2. 2021 | videné 735-krát

Sú mestá, ktoré sa kontinuálne vyvíjali a ich prirodzenú krásu ľudia obdivujú. Existujú však aj mestá, ktorých vzhľad je výsledkom dôsledného plánovania a prác ich architektov a urbanistov. Pod súčasný stav väčšiny miest sa však podpísal organický vývoj aj viac či menej úspešné plánovanie.

Príkladom takého mesta je Bratislava. Jej dnešnú podobu rozhodujúcim spôsobom formovali idey 20. storočia a pokusy moderného urbanizmu o riadený rozvoj. Komplexnú analýzu mestského plánovania Bratislavy predkladá publikácia Bratislava (ne)plánované mesto autorov Henriety Moravčíkovej, Petra Szalaya, Kataríny Haberlandovej, Laury Krištekovej (všetci z Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV) a Moniky Bočkovej.

Na diskusiu nielen o publikácii pozýva v utorok 23. februára kníhkupectvo Artforum a Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh. Podujatie s názvom Bratislava (ne)plánované mesto sa začína o 18.00 h na facebookovej stránke SAV aj kníhkupectva Artforum.

Publikácia sleduje plánovanie a výstavbu mesta v intervale jedného storočia, všíma si urbanistické zámery aj architektonické intervencie a upozorňuje na javy a procesy, ktoré sú pre Bratislavu charakteristické a dodnes determinujú jej urbanistickú štruktúru i priestorové vzťahy. Kde v meste bolo najviac architektonických súťaží? Kto bol autorom prvého regulačného plánu mesta a ktorý urbanista najviac ovplyvnil súčasnú podobu Bratislavy? Prečo nemá Bratislava ring? Kto zbúral podhradie? Aká dlhá je dunajská promenáda? Odkiaľ a kam smerovala priečna os?

Besedu za účasti autorov publikácie bude moderovať Michal Hvorecký.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

 

Súvisiace články