Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mapka pre vyhľadanie kométy 141P/Machholz 2

Čo predvedie nočná obloha na prelome rokov

14. 12. 2020 | videné 1497-krát

Maximum svojej aktivity dnes ukážu Geminidy – meteorický roj, ktorý je činný od 11. do 17. decembra. Miesto, z ktorého zdanlivo vyletujú, leží v súhvezdí Blížencov.                                   

„Je to veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer roja len 22 miliónov km. Pre porovnanie – priemer meteorického roja Orioníd je 56 miliónov km. V oblasti maxima je viac jasnejších meteorov, keďže hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek. Kým väčšina známych meteorických rojov má za materské teleso kométu, Geminidy sú mimoriadne tým, že sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon,“ hovorí docent Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

V maxime je možné vidieť až 70 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú v roku 2020 výborné, pretože Mesiac nebude rušiť svojím svitom, je v nove.

Na budúci týždeň v utorok 22. decembra na stane maximum aktivity meteorického roja U Midy alebo Ursidy, ktorý je činný od 17. do 26. decembra. Tento roj je zaujímavý aj tým, že bol objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese A. Bečvářom a spolupracovníkmi.

„Radiant leží blízko Polárky v súhvezdí Malého medveďa (ľudovo Malý voz). Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. V maxime je možné vidieť približne 10 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú v roku 2020 priemerné – Mesiac je počas maxima v prvej štvrti,” vysvetľuje docent Svoreň.

Aj tento rok sa môžeme opäť tešiť na kométu viditeľnú počas Vianoc. V druhej polovici decembra bude malými ďalekohľadmi pozorovateľná kométa 141P/Machholz 2.

„Je to krátkoperiodická kométa Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. Objavili ju v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Pozorovateľná bude 2 až 3 hodiny večer nad západným obzorom. Kométa prejde v decembri zo súhvezdia Kozorožca do súhvezdia Vodnára. Najbližšie popri Slnku prejde 15. decembra, najväčšiu jasnosť 8,5 magnitúdy dosiahne 24. decembra,” približuje astronóm.

O týždeň v pondelok 21. decembra o 11. hodine a 2. minúte dosiahne Slnko najjužnejšiu polohu na oblohe a začne sa vracať na sever. Pre nás to znamená postupne väčšiu výšku Slnka nad obzorom, skracovanie noci a predlžovanie dňa.

„Táto zmena bude pokračovať až do 21. júna 2021, keď Slnko dosiahne o 5. hodine a 32. minúte polohu vzdialenú najviac na sever od nebeského rovníka,” dodáva astronóm.  

Spracovala: Monika Tináková

Foto: Astronomický ústav SAV

Súvisiace články