Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Tohtoročné aktivity festivalu vedy sa pre opatrenia sústredia do online priestoru a do škôl po celom Slovensku

Európska noc výskumníkov 2020 v novembri v zmenenom formáte

17. 7. 2020 | videné 1250-krát

Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu a konanie podujatí, sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho po prvýkrát od svojho vzniku festival vedy zmení dátum a podobu. Namiesto posledného septembrového piatku sa festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra a v zmenenom formáte.

Aj napriek aktuálnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu a opatreniam, ktoré v jej dôsledku platia, chcú organizátori aj tento rok pripraviť pútavý program pre čo najširšie publikum. „Vzhľadom na nemožnosť realizovať podujatia v tradičnom formáte – stretnutiami verejnosti s vedcami na netradičných miestach, ako to bolo už od vzniku Noci výskumníkov, pripravujeme novú formu a podobu festivalu vedy,” uviedla Martina Šinková, projektová manažérka Európskej noci výskumníkov.

Tohtoročné aktivity festivalu vedy sa sústredia do online priestoru a do škôl po celom Slovensku. Program novembrovej Noci výskumníkov bude pozostávať z online štúdia, ktoré divákom prinesie pútavé rozhovory a prezentácie popredných slovenských vedcov. Súčasne s tým sa bude konať online formát Science café, kde budú mať návštevníci možnosť diskutovať a pýtať sa priamo vedcov a inovátorov. Ďalšou časťou Noci výskumníkov budú návštevy vedcov na školách po celom Slovensku, ktorí navštívia základnú alebo strednú školu, ktorú absolvovali a prostredníctvom prezentácie aj priamej interakcie budú motivovať študentov, aby sa rozhodli pre vedeckú kariéru. „Naši vedci budú mať počas Noci výskumníkov možnosť navštíviť školy, ktoré dali základ ich ďalšiemu štúdiu a vedeckej kariére a zároveň tak motivovať ďalšie generácie, aby sa o vedu zaujímali,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, ktorá je partnerom podujatia.

Ďalšie novinky budú organizátori prezentovať postupne počas jesene tohto roku. „Noc výskumníkov je tradičným podujatím, ktoré každoročne ponúka pestrý program a prináša tak vedu bližšie k ľuďom a študentom. Preto sme radi, že aj napriek aktuálnej situácii sa program uskutoční a prenesie sa do online priestoru a na školy,“ dodal Ján Kyselovič, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR.

Všetky dôležité informácie k možnému zapojeniu a účasti na Európskej noci výskumníkov pre vedeckých pracovníkov aj pre školy a návštevníkov budú zverejňované na www.nocvyskumnikov.sk a na sociálnych sieťach podujatia.

Európska noc výskumníkov je najväčším celoeurópskym festivalom vedy, ktorý sa už viac ako desať rokov uskutočňuje aj na Slovensku s podporou Európskej komisie. Podujatie organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity s partnermi – Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom Euractiv.sk. Projekt sa financuje z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie.

(r)

Foto: archív

Súvisiace články