Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling

Branislav Gröhling: Transformácia Slovenskej akadémie vied je dôležitá

28. 5. 2020 | videné 1396-krát

Transformácia Slovenskej akadémie vied (SAV) je dôležitá. V rozhovore pre TASR to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

„Potrebujeme s tým pohnúť a vyriešiť celý problém, ktorý sa týka transformácie. Preto máme aj silnú pozíciu štátneho tajomníka pre vedu a výskum, ktorý sa tomu venuje," priblížil minister školstva. Ako ďalej doplnil, rozhodnutia spojené so začatím procesu transformácie SAV bude potrebné začať čo najskôr.

Vláda SR v koordinácii so SAV plánuje dokončiť transformáciu jej ústavov na samostatne hospodáriace právne subjekty, verejné výskumné inštitúcie ako právnické osoby uskutočňujúce výskum a vývoj, schopné získavať vlastné zdroje financovania. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády.

Predseda SAV Pavol Šajgalík pre TASR uviedol, že pokiaľ vláda k tomu pristúpi zodpovedne, tak verí, že v tomto funkčnom období k transformácii dôjde. Zároveň pripomenul, že SAV je jediná inštitúcia v okolí, ktorá nemá verejnoprávnu formu hospodárenia. „Tá sa ukazuje, že je zatiaľ optimálna pre tento druh inštitúcie, a preto dúfam, že sa nám to podarí. Ešte by som chcel zdôrazniť, že pokiaľ chceme mať akadémiu ako celok, treba mať jednu formu hospodárenia pre všetky inštitúcie SAV," vysvetlil Šajgalík.

Ústavy SAV mali už v roku 2018 postupne prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií a stať sa verejnoprávnymi s možnosťou podnikať a vytvárať zisk. Podľa novely zákona o vysokých školách sa však vrátili do pôvodného stavu pred transformáciou, a to do rozpočtových a príspevkových organizácií.

Text a foto: TASR

Súvisiace články