Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenení vedci roka 2015.

Vedcami roka 2015 Ján Tkáč a Monika Rychtáriková

10. 5. 2016 | videné 2672-krát

Po devätnásty raz sa zišli významní slovenskí vedci na vyhlásení ocenenia Vedec roka 2015. Hodnotiaca komisia ocenila špičkových vedcov v piatich kategóriách pričom hlavné ocenenie Vedec roka SR 2015 získal Ing. Ján Tkáč, DrSc., vedúci Oddelenia glykobiotechnológie Chemického ústavu SAV. Podujatie organizovali Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Na slávnostnom oceňovaní v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, ktorý vyzdvihol aktuálnosť ocenení aj preto, že z histórie poznáme príklady, keď sa vedcom dostalo uznania až po desiatkach rokov. Zdôraznil aj význam základného výskumu a ubezpečil, že sa bude snažiť  zlepšiť postavenie vedcov v spoločnosti ako aj ich podmienky pre prácu.

Vedec  roka SR 2015 Ján Tkáč  dostal ocenenie za využitie nanotechnológií pri konštrukcii rôznych zariadení aplikovateľných v oblasti glykonomiky a diagnostiky rozličných ochorení, vrátane rakoviny prostaty. Tím Jána Tkáča skúma „sladký obal“ na povrchu bunky, ktorý komunikuje s inými bunkami, ale aj s baktériami a vírusmi. Vie tak sprostredkovať informácie o jej zdravotnom stave a pomôcť odhaliť začiatočné štádium rôznych ochorení. Okrem spomenutej rakoviny prostaty vedci riešia aj detekciu reumatoidnej artritídy či systémovej sklerózy  a začali sa zaoberať aj leukémiou. 

„Veľmi si cením toto ocenenie, ktoré je pre mňa z profesionálneho hľadiska veľmi dôležité a zároveň je pre mňa a moju skupinu zaväzujúce do ďalšej práce,“ povedal Ján Tkáč bezprostredne po prevzatí ocenenia. Vo svojej ďakovnej reči vyzdvihol najmä svoj tím mladých a talentovaných ľudí, ktorí s ním - mnohí až tvrdohlavo šli za svojimi cieľmi a dosiahli tak dôležité výsledky.

Z ocenenia špičkového vedca, ktorý zatiaľ ako jediný Slovák získal prestížny ERC grant, mal radosť aj predseda SAV prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. „Sme v Akadémii veľmi poctení, napriek tomu ma výsledok veľmi neprekvapil, lebo pán doktor Tkáč je výnimočný vedec aj osobnosť. ERC projekt je viazaný na osobu a nie na inštitúciu, čiže s ním mohol odísť kdekoľvek a všade vo svete by ho radi privítali.  On sa však rozhodol realizovať ho na Slovensku a to ma veľmi teší,“ povedal predseda SAV.  Prof. Pavol Šajgalík. Ocenil aj význam podujatia, ktoré púta publicitu a tá je nesmierne dôležitá pre jej podporu a financovanie.   

Vedkyňou roka SR 2015 sa stala za svoju prácu v oblasti akustiky doc. Ing. Monika Rychtáriková, PhD. z Katedry konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Ocenenie získala za aplikáciu znalostí stavebnej a priestorovej akustiky v medzipredmetnom kontexte, najmä v oblasti virtuálnej akustiky, pri výskume akustickej orientácie slepých  ľudí v interiéroch a poznatkov psychoakustiky pri overovaní akustických veličín. Svoju odbornosť hneď ukázala pri zhodnotení akustiky Zrkadlovej siene slovami: „Pre hudbu vynikajúca, pre hlas bez mikrofónu ťažko použiteľná.“  Snom Moniky Rychtárikovej bolo v tínedžerskom veku stať sa športovkyňou roka. Dokázala to ako vedkyňa – a to aj vďaka rodičom a učiteľom základnej školy a gymnázia, ktorí jej ukázali čaro vedy a „preorientovali“ ju z atletiky na akustiku. Bez pomoci kolektívu a najmä študentov, bez ktorých si svoj vedecký život ani nevie predstaviť, by to vraj nedokázala. Paralele vedy so športom ostala verná aj vo svojej ďakovnej reči. Svoju vedeckú oblasť a pomoc príbuzných vedných disciplín prirovnala k atletickému desaťboju.

V kategórii Osobnosť roka v programoch EÚ ocenila odborná porota prof. RNDr. Tibora Hianika, DrSc. z Katedry jadrovej fyziky a biofyziky  Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Cenu získal za významný prínos a výsledky v oblasti vývoja biosenzorov určených na diagnostiku priónových ochorení, na monitorovanie kvality a kontaminácie potravín a znečistenia životného prostredia  získaných v programoch EÚ. Aj on vyzdvihol snaživosť študentov, ktorých chce viesť stále k novým výzvam. „Ak vidím snahu, umožňujem im maximálny rast.“ Profesor Hianik je okrem iného koordinátorom medzinárodného projektu, na ktorom sa podieľa desať tímov zložených z vedcov z popredných univerzít, vedeckovýskumných pracovísk a firiem z USA,  Kanady, Írska a Maďarska.

Za vývoj prenosného generátora elektrickej energie – Chargebrella, ktorý dokáže nabiť rôzne mobilné zariadenia na miestach, kde nie je žiaden zdroj elektrickej energie, porota ocenila Ing. Daniela Šlosára z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach. Za svoju odbornosť v oblasti využívania alternatívnych zdrojov energie získal ocenenie Osobnosť roka v oblasti technológií. Jeho projekt Chargebrella sa zaoberá vývojom nového typu alternatívneho prenosného generátora, ktorí  ľuďom pomôže na miestach, kde nemajú prístup k zdroju elektrickej energie  na dobíjanie mnohých zariadení. Jeho pridanou hodnotou je, že má potenciál významne prispieť k výraznejšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov. Chagebrella je patentovanou technológiou. „Ocenenie mi ukázalo, že som sa vybral správnou cestou, ak som v detstve často experimentoval. Nnapríklad doma s ohňom,“ pousmial sa vedec. Nadväzujúc na slová ministra rovnako s úsmevom dodal, že je rád, že sa ocenenia svojej práce dožil a poďakoval svojej mame, ktorá mala s jeho ranými experimentmi trpezlivosť.

To, že na Slovensku máme vedecký potenciál, dokazuje ocenenie v kategórii Mladá osobnosť vedy, ktoré získal doc. RNDr. Tomáš Pleceník, PhD z Katedry experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Porota ohodnotila najmä jeho vynikajúcu vedeckovýskumnú a publikačnú činnosť vo fyzike tuhých látok súvisiacu s využitím nanotechnológií v senzorike, biomateriáloch a supravodivých materiáloch. Spolu s kolektívom napríklad navrhli a zrealizovali nový typ senzora pracujúci pri izbovej teplote, ktorému už udelili úžitkový patent. T. Pleceník poďakoval a ocenil najmä snahu mladých kolegov, ktorí sa rozhodli zostať na Slovensku a venovať sa tu vede „napriek tomu, že ich ohodnotenie je niekedy  tragikomické“.

Odborná porota,  ktorej predsedala RNDr. Eva Majková, DrSc., podpredsedníčka SAV pre výskum, vyberala zo 48 nominácií na Slovensku pracujúcich vedcov z oblasti prírodných a technologických vied. Porota zohľadňovala vedecké úspechy počas predchádzajúcich dvoch až troch rokov v medzinárodnom kontexte. „V porovnaní s minulosťou máme lepšiu infraštruktúru, zlepšujú sa podmienky v laboratóriách, no najväčší dlh máme vo vyhľadávaní a podpore talentov,“ povedala Eva Majková vo svojom príhovore.

Andrea Nozdrovická, Zuzana Vitková