Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoznávanie vlastnej identity

8. 4. 2016 | videné 978-krát

Viete, kto ste? Takto zostra sa začala prednáška Mgr. Barbary Lášticovej, PhD. z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV pre študentov a pedagógov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Kým na predchádzajúcej prednáške žiaci sledovali, ako spoznávajú svet roboty, tentoraz sa zaplnené auditórium snažilo zistiť niečo o sebe, o svojej i národnej identite, migrácii, predsudkoch či diskriminácii.

Najmä vďaka udalostiam posledných mesiacov, ktoré spôsobila najmä utečenecká vlna, bola pre budúcich maturantov tvoriacich väčšinu publika, prednáška veľmi zaujímavá. Cez základné pojmy – kategorizácia ľudí, identita, predsudky, integrácia, diskriminácia, xenofóbia – sa B. Lášticová snažila vysvetliť, aké dôsledky môže mať pre človeka napríklad to, ak ho začlenia do nesprávnej skupiny, ak hodnotíme človeka bez toho, aby sme ho spoznali, prípadne ho diskriminujeme pre rôzne predsudky (iná národnosť, rasa, vierovyznanie).

Podľa psychologičky je práve migrácia typickým príkladom na demonštrovanie nášho správania sa a odkrývanie významov spomínaných slov. Na otázku, koľkí majú v zahraničí rodinu, kamarátov, známych sa nezdvihlo len málo rúk. Myslíte si, že sa na nich v zahraničí pozerali rovnako, ako to robí väčšina k migrantom u nás, položila rečnícku otázku. Svoje pozorovania dokladovala výskumom o činnosti našich migrantov v Írsku pri veľkej vlne odchodu za prácou Slovákov práve do tejto krajiny. Mali šťastie, že medzi sebou mali ľudí-lídrov, vďaka ktorým sa im podarilo zžiť s tamojšou komunitou. Svoju identitu si tam pestovali – a úspešne – rôzne. Mali vlastné omše, založili si slovenskú sobotnú školu, mali slovenské krčmy... To všetko sa im darilo nielen preto, že sami tam chceli zostať a prispôsobiť sa, ale rovnako aj Íri im vychádzali v ústrety, zdôrazňuje.

Identita je ako koláč osie hniezdo, prirovnáva B. Lášticová, je mnohovrstvová a postupne sa na nás počas života nabaľuje. Kým na začiatku je len jadro, človek s vekom, pohlavím, rasou, a postupne sa na nás „prilepujú“ ďalšie atribúty – národnosť, náboženstvo...

Predsudky sa začínajú často pri hodnotení ľudí na základe rasovej príslušnosti. Neraz odsúdime ľudí na základe mena, keď dedukujeme, že človek je napríklad Róm len podľa mena. No stretávame sa s diskrimináciou aj tam, kde by sa to už vôbec nemalo stávať. B. Lášticová uviedla nelichotivý príklad spred pár dní v súvislosti s výbuchmi v Bruseli, pri ktorých smútil svet. V rovnakom čase sa však odohrali možno tragickejšie udalosti v Afrike či Libanone a tie tzv. vyspelý svet opomenul.

Na záver Barbara Lášticová pozvala všetkých na výstavu o utečeneckej problematike Strach z neznámeho v Dome umenia/Kunsthalle v Bratislave.

Ďalšia prednáška 17. mája bude o vode: Prečo sa voda na Zemi nikdy neminie? Odpovie Ing. Viliam Novák, DrSc. z Ústavu hydrológie SAV.

Andrea Nozdrovická

Fotografie: Ľubica Suballyová