Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na seminár o výskume sklerózy multiplex

Seminár o perspektívach svetového výskumu sklerózy multiplex bude v Bratislave

8. 4. 2016 | videné 1375-krát

Špičkoví svetoví vedci, venujúci sa výskumu sklerózy multiplex v medzinárodnom konzorciu NEURON ERA Net II navštívia Bratislavu v pondelok 11. apríla 2016.

Dopoludňajšie stretnutie sa bude konať v Biomedicínskom centre SAV, v Pavilóne lekárskych vied, nasledovať bude seminár pre verejnosť v zasadačke Virologického ústavu BMC SAV o 14.00 hod.

Je to prvé stretnutie  medzinárodného konzorcia NEURON ERA Net II, ktorý koordinuje prof. Ari Waisman z Mainzu (Nemecko). Ďalšími členmi konzorcia sú: prof. Roland Liblau z Toulouse (Francúzsko), prof. Alexandre Prat z Montrealu (Kanada), prof. Hans Lassmann z Viedne a prof. Alexander Flügel z Göttingenu (Nemecko).

Členmi konzorcia sa minulý rok (2015) stal aj tím MUDr. Richarda Imricha, DrSc. a MUDr. Adely Penesovej, PhD. z Biomedcínskeho centra SAV (Ústav experimentálnej endokrinológie SAV).

Ministerstvá a vedecké agentúry, podporujúce výskum v Európe, Izraeli, Turecku a Kanade spojili sily v úsilí odkrývať príčiny ochorení mozgu a nervového systému (CNS). Spolupráca vedcov z EÚ  podporuje základný, klinický a translačný výskum v rôznych oblastiach neurovied. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie, viac ako jedna miliarda ľudí trpí na nejaké ochorenie CNS. Neurologické ochorenia sú hlavnými príčinami zhoršenej kvality života. V roku 2010 boli odhadované náklady na liečbu neurologických ochorení asi 800 miliárd  eur a s narastajúcim počtom neurologických ochorení výrazne rastú aj náklady na ich liečbu. Znamená to finančnú záťaž nielen pre zdravotné poisťovne a pacientov, ale aj pre ich rodiny. Výsledky výskumu v oblasti neurovied môžu významne prispieť k pochopeniu základných mechanizmov ochorení, k diagnostickým a terapeutickým postupom a účinnej liečbe. NEURON ERA-NET II MEchanisms of Lymphocytes TRansmigration Across the Blood Brain Barrier sa zameriava na podporu výskumu  pochopenia patogenézy sklerózy multiplex. Výskum vychádza z predpokladu, že dôležitú úlohu má genetická predispozícia, imunitný systém a endotel (vnútorná výstielka ciev) hematoencefalickej bariéry.

Hostia:

Prof. Ari Waisman je riaditeľom Institute for Molecular Medicine, University Medical Center Mainz (Nemecko) je koordinátorom konzorcia MELTRA BB. Opísal úlohu cytokínu IL-17, ktorý produkujú lymfocyty v rozvoji zápalovej neurodegenerácie.

Prof. Alexander Flugel je riaditeľom Institute for Multiple Sclerosis Research, University Medical Center Göttingen, Georg-August University Göttingen, Germany a zároveň vedúcim oddelenia neuroimunológie. Je autorom 65 publikácií z oblasti neurovied. V roku 2016 publikoval v najprestížnejšom vedeckom časopise NATURE výsledky výskumu o mechanizmoch prechodu efektorových T buniek (subtypu bielych krviniek) medzi mäkkými mozgovými plenami a mozgovomiechovým mokom. Tento proces je kľúčový pre spustenie neurozápalu, ktorého dôsledkom je demyeinizácia, čiže strata obalu nervových vlákien až po zánik neurónov, ktorý sa prejaví výpadkom niektorých neurologických funkcií.Prof. Roland Liblau je riaditeľom Pathophysiology Research Center v Toulouse Purpan.

Prof. Alexander Prat je klinickým riaditeľom oddelenia neurovied na Faculty of Medicine,  McGill University, QC, Canada.

Prof. Hans Lassman je profesorom neuroimunológie na Medical University of Vienna, ktorý v r. 2009 popísal vzťah medzi zápalom v CNS a neurodegeneráciou v mozgu pacientov so sklerózou multiplex.

O skleróze multiplex:

Skleróza multiplex alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému (CNS) z doteraz neobjasnených príčin. Najčastejšie postihuje mladých ľudí v produktívnom veku, medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou, ale aj iné vekové skupiny. U žien je výskyt ochorenia dvakrát častejší než u mužov. Medzi prvé príznaky patrí bolesť alebo pichanie v končatinách, stuhnutosť svalstva, problémy s chôdzou, s rečou, pamäťou, so zrakom alebo zhoršenie motoriky, napríklad pri zapínaní gombíkov. Príčina ochorenia nie je úplne objasnená, avšak kľúčovú úlohu zohráva imunitný systém (aktivované T-lymfocyty): keď napadnú myelínové pošvy nervových vlákien, mozgu a miechy, spôsobia tak demyelinizáciu (rozpad myelínového obalu), alebo ide o apoptózu oligodendrocytov, ktorej príčinou môže byť nedostatok kyslíka, vírusy a podobne. Strata myelínovej pošvy výrazne negatívne ovplyvní prenos nervového vzruchu a klinicky sa prejaví neurologickými príznakmi typickými pre roztrúsenú sklerózu.

Pre médiá:
Po seminári pre verejnosť v zasadačke Virologického ústavu BMC SAV dňa 11. 4. 2016 o 14.00 hod., bude priestor pre médiá na individuálne rozhovory.

(Biomedicínske centrum SAV)