Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

 Obálka monografie (autor: M. Šveda).

Regióny chudoby na Slovensku - monografia

5. 4. 2016 | videné 3035-krát

Geografický ústav SAV vydal monografiu venovanú regiónom chudoby na Slovensku.

Chudoba je zložitý a komplikovaný fenomén, ktorý má množstvo podôb, kontextov, dimenzií a aspektov. Jednou z najvýznamnejších dimenzií chudoby je priestor, ktorý významnou mierou ovplyvňuje všetky jej dôležité atribúty – úroveň, hĺbku, trvanie, charakter, znaky a ďalšie vlastnosti.

Monografia vníma priestor ako jeden z významných atribútov a determinantov chudoby a jej rôznych kvantitatívnych i kvalitatívnych charakteristík. Predstavuje „geografickú“ alternatívu k ekonomickému a sociologickému chápaniu chudoby. Východiskom a predpokladom pre získanie potrebných poznatkov o chudobe na Slovensku bola identifikácia regiónov chudoby v mierke súčasných okresov (NUTS 4), teda na úrovni, kde žiadne oficiálne dáta o chudobe doposiaľ neexistujú. Za regióny chudoby boli považované regióny (okresy) s najvyšším rizikom chudoby v rokoch 2001 a 2011. V oboch analyzovaných rokoch bolo identifikovaných po 14 regiónov s najvyšším rizikom chudoby, pričom 12 z nich patrilo k takýmto regiónom v roku 2001 aj 2011 (Gelnica, Kežmarok, Košice – okolie, Levoča, Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš a Vranov nad Topľou). Okresy Michalovce a Sobrance patrili do tejto kategórie regiónov iba v roku 2001 a okresy Rožňava a Krupina iba v roku 2011. Spolu tak bolo vybraných 16 regiónov chudoby, nachádzajúcich sa v južnej časti stredného Slovenska a na východnom Slovensku.

Získané výsledky poskytli obraz o priestorovej lokalizácii, diferenciácii a koncentrácii chudoby na Slovensku. Vo vyčlenených okresoch chudoby odkryli aj ďalšie jej významné atribúty ako sú jej závažnosť, hĺbka, charakter a pod. Monografia súčasne poskytuje poznatky o rôznych podobách chudoby a možnostiach a spôsoboch jej redukcie.

Na spracovaní monografie rozčlenenej do desiatich kapitol sa autorsky podieľalo päť pracovníkov Geografického ústavu SAV – A. Michálek, P. Podolák, Z. Veselovská, M. Madajová a D. Michniak, ktorí sú autormi ôsmich kapitol. Jednou kapitolou prispeli E. Rajčáková a A. Švecová z Katedry regionálnej geografie, ochrany a plánovania krajiny Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a ďalšou K. Matlovičová a R. Matlovič z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky Prešovskej univerzity v Prešove v spolupráci s J. Kolesárovou z Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Monotematicky ladená publikácia sa v úvodných príspevkoch sústreďuje na teoretické východiská a koncepty výskumu priestorovej dimenzie chudoby. Venuje sa priestorovému rozloženiu, diferenciácii chudoby a identifikácii regiónov chudoby na Slovensku. Ďalej si všíma jej charakter, znaky, podmienenosť a hlavné príčiny, ktoré detailne analyzuje na príklade obcí najchudobnejšieho okresu. Druhá skupina príspevkov je zameraná na dôležité fenomény a špecifiká vyčlenených regiónov chudoby (migrácie, dochádzku do zamestnania, demografické správanie, implementáciu politiky súdržnosti, procesy sociálnej inklúzie a prezentáciu pro-poor turizmu, ako jedného z konkrétnych nástrojov rozvoja chudobných komunít).

Detailné analýzy regiónov chudoby v rôznych kontextoch a z rôznych aspektov poskytujú veľké množstvo relevantných empirických geografických poznatkov o chudobe na Slovensku. V kontexte stredoeurópskeho geografického výskumu monografia predstavuje prvé komplexnejšie dielo zamerané na problematiku priestorovej dimenzie chudoby a jej relevantných geografických aspektov. Prezentované výsledky sú vhodnými podnetmi pre opatrenia v odvetvovej, sociálnej a priestorovej politike.

Editori a autori príspevkov veria, že publikácia bude prínosom nie len pre vedeckú obec, ale aj odbornú a laickú verejnosť, ako aj regionálne a lokálne komunity a združenia, ktoré hľadajú riešenia vedúce k znižovaniu a potláčaniu chudoby.

A. Michálek, D. Michniak