Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mikrokapsuly implantované do brušnej dutiny pripomínajú polyesterové guľôčky.

Imunitný systém musíme oklamať

23. 2. 2016 | videné 1132-krát

Nové materiály sa využívajú aj v medicíne. Ing. Igor Lacík, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied so svojím tímom vyrába „sieť“ z biopolymérov, do ktorej následne zabalí transplantované pankreatické ostrovčeky, aby oklamal imunitný systém. Imunita pacienta s cukrovkou sa tak neoslabí a ostrovčeky môžu minútu po minúte kontrolovať hladinu cukru v jeho krvi.

Ing. Igor Lacík, DrSc. je od roku 2010 riaditeľom Ústavu polymérov SAV. Medzi jeho najdôležitejšie výsledky patrí vývoj mikrokapsúl a procesu enkapsulácie pre enkapsuláciu pankreatických ostrovčekov v liečbe cukrovky, ako aj nový opis mechanizmu a kinetiky polymerizácie vo vodnej fáze. Za rok 2015 dostal ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda.

„Pri liečbe cukrovky potrebujeme pacientovi transplantovať pankreatické ostrovčeky, ktoré produkujú inzulín tak, ako v zdravom pankrease. Lenže transplantované ostrovčeky musia byť chemicky ochránené pred imunitným systémom imunosupresívnymi liekmi, ktoré majú nežiadúce účinky. Preto treba nájsť cestu, ako vylúčiť nutnosť použitia týchto liekov. Pankreatické ostrovčeky vieme pred transplantáciou obaliť (enkapsulovať) do polymérnej membrány z biomateriálu, ktorá ich chráni pred imunitným systémom,“ vysvetľuje Igor Lacík.

„Polymérny materiál, ktorý pripravíme, si treba predstaviť ako nejakú sieť, ktorá má oká s určitou definovanou veľkosťou. Tieto oká sú schopné prepustiť inzulín, živiny, kyslík, glukózu a všetko čo je potrebné, ale neprepúšťajú protilátky a bunky imunitného systému, ktoré by rozpoznali a zničili enkapsulované ostrovčeky. V súčasnosti máme projekt, v rámci ktorého testujeme naše materiály na predklinickom modeli primátov. Náš posun sa datuje od počiatku, keď sme tieto materiály vyvíjali, následne ich testovali na myšiach, kde sa ukázalo, že môžu byť vhodné pre testovanie na primátoch. Akonáhle sa u primátov ukáže schopnosť enkapsulovaných ostrovčekov kontrolovať hladinu cukru v krvi, tak veríme, že budeme len malý krôčik od testovania na ľuďoch. Máme pritom za sebou prvú fázu, v ktorej sme potvrdili, že enkapsulačný materiál je v tele primátov tolerovaný."

Výzvou je optimalizovanie receptúry na prípravu materiálu, aby nebol „iba“ kompatibilný s imunitným systémom, ale aby bol po transplantácii do primátov stabilný po dobu niekoľkých mesiacov.

„Téma nášho výskumu – liečba cukrovky enkapsulovanými ostrovčekmi – bola iniciovaná už v 80-tych rokoch. Za ten čas sa vo svete dosiahli významné úspechy a urobilo sa aj niekoľko klinických testov. Tie ale bohužiaľ neboli úspešné a na svete zatiaľ nie je diabetický pacient, ktorý by bol na cukrovku liečený enkapsulovanými pankreatickými ostrovčekmi. To len poukazuje na to, o aký nesmierne ťažký problém ide,“ pripomína Igor Lacík.

Zuzana Vitková