Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoločná delegácia  AV ČR (CzechGlobe) a SAV (ÚEL SAV).

Je Klimatický summit bezpečnostnou prioritou 21. storočia?

11. 12. 2015 | videné 954-krát

Podiel človeka na globálnej zmene životného prostredia, najmä na otepľovaní atmosféry, povodniach, suchách či iných extrémoch počasia, aj na strate biodiverzity už dnes nikto nespochybňuje. Je nevyhnutné urgentne prijať dohovor o záväzkoch na odvrátenie trvalých zmien v oblasti klímy a mechanizmus jeho uplatnenia v súčasnom svete. Konferencia Spojenych národov COP21 v parížskom konferenčnom centre Le Bourget  v dňoch 30. 11. – 11. 12. 2015 je historickým momentom na ceste k obratu. Bola pri ňom aj Slovenská akadémia vied: doc. Tatiana Kluvánková z Ústavu ekológie lesa SAV sa zúčastnila rokovaní Inovácie v klimatickom rozhodovaní (Innogov) z projektu Cost a  bola v spoločnej česko-slovenskej delegácii AV ČR (CzechGlobe) a SAV (ÚEL SAV).

V dvadsaťjedenročnej histórii  summitov  o klimatickej  zmene po prvý krát nastal posun v rokovaní. Delegáti zúčastnených štátov sa priblížili k dohode o záväzkoch strán pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Akceptáciou zodpovednosti za zmenu klímy sa diskusia posunula od dokazovania samotných zmien k hľadaniu mechanizmu zmeny správania sa spoločnosti. Kľúčovým je presun diskusií o hľadaní potrebných spoločenských zmien na dosiahnutie požadovaného stavu, bez ktorých by bol záväzok IPPC scenára obmedzenia nárastu globálnej teploty pod úroveň max. o 2˚ C v porovnaní s predindustriálnym obdobím a dosiahnutie nulových emisií v roku 2100 len ďalším nesplneným snom. Ide najmä o zvyšovanie ceny uhlíka na emisných trhoch, ale tiež o inovácie v manažmente a rozhodovanie štátov a medzinárodných inštitúcií. Na rozdiel od zvyklostí z minulosti, keď dohovor bol výsledkom aktivít medzinárodných organizácií a neprerástol do povedomia verejnosti,  COP 21 vychádza z iniciatív zúčastnených štátov vo forme štátmi deklarovaných príspevkov (Intended Nationally Determined Contributions (INDC). Štáty tak získavajú právo a zodpovednosť tvoriť pravidlá a podieľať sa na ich kontrole. Zodpovednosť za splnenie záväzkov ochrany klímy sa preto stáva kolektívnym statkom. Presúva plnenie globálnych cieľov ochrany klímy na konkrétnych aktérov: štáty, producentov emisií, ale aj na obyvateľstvo.  

Dohovor  COP21 má šancu naplniť potreby ochrany klímy ako bezpečnostnej priority 21. storočia. Záverečný text dohody sa očakáva 11. a 12. decembra 2015.

doc. Tatiana Kluvánková
vedúca oddelenia strategických environmentálnych analýz ÚEL SAV