Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predstavitelia SAV na tlačovej konferencii a pri Spoločnom vyhlásení Predsednístva SAV, Výboru Snemu SAV a Odborového zväzu SAV

Ambícia transformácie SAV pokračuje

18. 11. 2015 | videné 1109-krát

     Za akt etickej zodpovednosti označil v stredu Spoločné vyhlásenie Predsedníctva SAV, Výboru Snemu SAV a Odborového zväzu SAV podpredseda SAV prof. Emil Višňovský. Najmä v kontexte vynaloženého a zatiaľ nenaplneného úsilia o nový zákon, ktorým by sa organizácie Slovenskej akadémie vied mali transformovať na verejno-právne inštitúcie. Legislatívny proces prijímania zákona sa zastavil po schválení návrhu zákona v Legislatívnej rade vlády a SAV naďalej ostáva ako jediná v rámci krajín V4 netransformovaná na verejno-právnu inštitúciu. Podľa jej predsedu prof. Pavla Šajgalíka to vedcov brzdí, aby mohli samostatnejšie a efektívnejšie hospodáriť.

     Zmena právnej normy by umožnila SAV a vedeckým inštitúciám účinnejšie nakladať s výsledkami výskumu, užšie spolupracovať s hospodárskou, resp. priemyselnou sférou štátu a efektívnejšie využívať získané finančné prostriedky. „Nechceme vyvolávať konfrontačné tendencie, naopak, snažíme sa o súčinnosť pri kreovaní zákona, no zatiaľ stále zostávame vo svojom financovaní plne závislí od štátneho rozpočtu," upozorňuje predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. Dnes je zrejmé, že zákon o verejných výskumných inštitúciách (VVI) v  tomto volebnom období poslanci v parlamente neprerokujú. Predstavitelia SAV nad tým vyjadrili poľutovanie.

Fakt, že zákon nie je prijatý, blokuje SAV v plnení úloh, ktoré spoločnosť očakáva. Zákon o verejných výskumných inštitúciách mal k 1. januáru 2016 zabezpečiť transformáciu ústavov SAV a upraviť ich financovanie. Vďaka tomu by sa mohli okrem prostriedkov zo štátneho rozpočtu uchádzať aj o ďalšie peniaze z verejných zdrojov a mohli by aj podnikať. Česká akadémia vied je napríklad financovaná z troch zdrojov. Okrem štátneho rozpočtu aj z grantových agentúr a z tretiny aj z hospodárskej sféry. Zmena právnej normy by pre SAV znamenala aktívnejšie progresívnejšie rozvíjanie aj hospodárenie. V dnešnej situácii si podľa rozpočtových pravidiel ústavy SAV nemôžu brať komerčné pôžičky na zlepšenie svojho vybavenia, prípadne komplexnejšie zabezpečenie financovania výskumu. Ambíciou SAV je však transformácia na dynamickú modernú vedeckú verejnú inštitúciu s výraznejším vkladom do rozvíjania našej spoločnosti. Aj preto SAV pokračuje v úsilí o zavŕšenie legislatívneho procesu, ktorý nie je v jej rukách, ale má podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

(spn)