Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

 Na vnútornom nádvorí Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV  - foto s patrónom ústavu, ako ho vytvorili žiaci Výtvarného odboru ZUŠ sv. Cecílie na Chlumeckého ul. 10 v Bratislave.

O jazyku každodennom, slovníkoch, aj o Štúrovi v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV

13. 11. 2015 | videné 1469-krát

Počas dňa otvorených dverí v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra dňa 12. novembra 2015 sa žiaci i dospelí návštevníci oboznámili s prácou v jednotlivých oddeleniach ústavu a v súťažnej hre si overili svoje znalosti slovenčiny z viacerých  jazykových rovín.

 Hru pripravili doktorandky a pracovníčky ústavu tak, aby plnenie jednotlivých úloh prinieslo aj hlbšie poznanie jazykovedného výskumu a možnosti jeho využitia v komunikačnej praxi, napríklad formou vyššej úrovne práce so slovníkmi.

 Veľkou skupinou návštevníkov boli žiaci z Trenčína –  zo Základnej školy na Kubranskej ulici; s chuťou a zápalom sa zapojili do riešenia úloh na jednotlivých stanovištiach. Napríklad pri stole Odelenia dejín slovenčiny, onomastiky a etymológie riešili tri druhy úloh. Pripravili ich odborné pracovníčky oddelenia Mgr. Renáta Ondrejková a Mgr. Iveta Valentová, PhD. z frazeológie (spájanie výrazov a spojení), z výkladu frazeologizmov a tretia oblasť čerpala z historickej slovnej zásoby. “Podujatie malo úspech, študentom išli najlepšie frazeologické spojenia, ale zvládali aj historickú slovnú zásobu. Žiaci na prvom stupni sa stretávajú s klasikou, s Dobšinského rozprávkami, kde je veľa porekadiel aj prísloví a rôznych frazeologizmov. Vyberali sme také, ktoré by mali poznať, ale aj vyslovene historické. Na základe svojich vlastných skúseností alebo prečítaného žiaci vedeli určiť aj neznáme či nezvyčajné významy slovných spojení. Ťažšia bola historická slovná zásoba, ale prekvapilo ma, že niektorí dobre vedeli aj zdôvodniť a určiť pôvod slova – aj latinčinu,  hoci sa s ňou nestretávajú, a išla im aj nemčina, alebo hľadali riešenie na základe dedukcie. A najväčší úspech mali otázky z etymológie,” zhodnotila snahu detí R. Ondrejková.

Aké úlohy riešili? Napríklad: Do akého ovocia by ste zahryzli, keby vám ponúkli baracku, fíg, švestku, naranč? (Viete určiť aj pôvod týchto slov?) Viete určiť, podľa čoho dostali pomenovania obce Čierny Brod, Petrikovce, Vydrica, Dubová? A mimochodom, vedeli by ste, koľko merala Palculienka a koľko meral Piadimužík?

Deň otvorených dverí bol príležitosťou nielen pre školy, ale aj pre dospelých – prišli s rôznymi otázkami, napríklad z oblasti právnickej terminológie alebo zo záujmu o etymológiu, ale tiež tí, čo pátrajú po spôsoboch a možnostiach využitia korpusových jazykových nástrojov a zdrojov. RNDr. Radovan Garabík zo Slovenského národného korpusu prekladateľke vysvetlil, a vlastne ukázal, ako to vyzerá v “hlave” korpusu, čiže z akých zdrojov čerpá paralelný korpus (slovensko-anglický, slovensko-český, avšak spracúvajú sa aj iné jazyky). Možno zábavný sa zdal príklad hľadania českého a anglického ekvivalentu slova “pahreba”, no aj takáto otázka môže odkryť viaceré roviny praktických translatologických riešení aj teoretických a vedeckých úvah.

 Žiaci, študenti a široká verejnosť sa pri svojej bežnej komunikácii neraz “potknú” pri výslovnosti slov, a neraz nedbalo “používajú” slová, avšak sú chvíle, keď nám na správnosti a kultivovanosti ústneho a písomného prejavu mimoriadne záleží. Nemusíme sa sporiť, môžeme sa spýtať, čo je správne – v jazykovej poradni. Aj v Jazykovej poradni. Možno ste zachytili jazykové okienko dennodenne vysielané v Slovenskom rozhlase, kde vedúca Oddelenia jazykovej kultúry a terminológie JÚĽŠ SAV PhDr. Sibyla Mislovičová stručne odpovedá poslucháčom na otázky o správnosti používania slov, syntaxe, sémantiky. Širšie argumentované odpovede poskytujú pracovníčky Jazykovej poradne JÚĽŠ SAV aj tradične telefonicky či listami, no a tie sú zverejnené v Jazykovej poradni na stránke http://jazykovaporadna.sme.sk/. Táto poradňa má vypracovaných vyše päťtisíc odpovedí a vďaka vyhľadávaču majú odpovede množstvo ďalších adresátov.

 V Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV sa s podobizňou patróna ústavu stretáme takpovediac na každom kroku pri návšteve v jeho sídle v krásnom barokovom meštianskom dome na Panskej ulici č. 26, v susedstve korunovačného Dómu sv. Martina. A celkom samozrejme, Ľudovítovi Štúrovi venovali mladé vedkyne a doktorandky samostatný stánok s otázkami o jeho živote a diele a o význame jeho osobnosti pre kultúrny, spoločenský a politický život Slovákov. A niektoré otázky boli naskutku detailné.

Účastníci Dňa otvorených dverí, ktorí sa pristavili pri všetkých šiestich stanovištiach s úlohami a otázkami, získali na pamiatku odznak s podobizňou Ľudovíta Štúra, a štastní výhercovia aj slovníky.

(Elektornické zdroje slovníkov nájdete na webovej stránke JÚĽŠ SAV: http://www.juls.sav.sk/)

 Ľubica Suballyová

Foto: Vladimír Šimíček