Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Konferencia Screen Industries in East-Central Europe (SIECE)

13. 11. 2015 | videné 665-krát

V dňoch 19. –  21. november 2015 sa v Bratislave bude konať piaty ročník medzinárodnej konferencie SIECE s podtitulom Transformačné procesy a nové technológie v audiovízii.

Konferencia sa bude konať na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave a jej hlavnými organizátormi sú Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV, Filmová a televízna fakulta VŠMU a Česká spoločnosť pre filmové štúdiá CEFS.

Na konferencii odznie osem tematických blokov príspevkov od teoretikov z krajín Východnej a Strednej Európy, ale aj Veľkej Británie či Švédska, ako aj pozvané prednášky teoretikov z významných svetových univerzít Chucka Tryona (USA) a Mikołaja Kunického (Poľsko).

Chuck Tryon pôsobí na Fayetteville State University v USA a je autorom publikácie On-Demand Culture: Digital Delivery a Future of Movies, 2013. Okrem toho napísal, predniesol a publikoval množstvo prednášok v oblasti on demand distribúcie a ďalších foriem progresívneho šírenia audiovizuálnych obsahov. Na konferencii v Bratislave vystúpi s príspevkom On-Demand Spectatorship: Eight Concepts for the Era of Digital Delivery / Diváctvo na požiadanie: Osem konceptov éry digitálneho šírenia. Návštevníci konferencie si ho budú môcť vypočuť v piatok 20.11. o 19:00 hod. Nové spôsoby digitálneho šírenia radikálne zasiahli nielen filmový a televízny priemysel, ale tiež našu skúsenosť s kinom a televíziou ako médiom. Aby upozornil na tieto dramatické zmeny, Chuck Tryon navrhuje osem konceptov, ktoré tieto zmeny definujú a zároveň anticipujú, kam nás tieto zmeny môžu zaviesť.

Pôvodom poľský výskumník Mikołaj Kunicki v súčasnosti pôsobí na univerzite v Oxforde, zaoberá sa predovšetkým oblasťou poľských štúdií. Jeho knihu  Between the Brown and the Red: Nationalism, Catholicism and Communism in Twentieth Century Poland (Medzi hnedou a červenou: nacionalizmus, katolicizmus a komunizmus v dvadsiatom storočí v Poľsku) vydalo vydavateľstvo  Ohio University Press v roku 2012. Je tiež autorom niekoľkých odborných článkov o dejinách Poľska a poľskej kinematografie  20. storočia. Na konferencii v Bratislave vystúpi s prednáškou The (Un)usual suspects: de-Stalinization, de-politicization, and the auteur and genre film-making in East Central Europe in the 1950s and '60s. / (Ne)obyčajné podozrenie: de-stalinizácia, de-politizácia a autorský a žánrový film vo Východnej a Strednej Európe v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Prednáška sa bude konať 21. 11. o 14.00 hod.

V medzinárodnej časti programu (20. – 21. november 2015) odznejú príspevky odborníkov svetového mena ako sú Marcin Adamczak (Poľsko), Nevena Daković (Srbsko), Constantin Parvulescu (Rumunsko), Valérie Pozner (Francúzsko), Marsha Seifert (Veľká Británia) a Petr Szczepanik (Česko), ako aj príspevky slovenských teoretikov (Martin Šmatlák, Jana Dudková, Katarína Mišíková).

Konferencii bude 19. novembra predchádzať predkonferenčné stretnutie v českom a slovenskom jazyku, ktoré bude pozostávať z prezentácií výskumných projektov a panelu reflektujúceho alternatívnu distribúciu a jej prepojenia s digitalizačnými trendami. Panel bude moderovať Zuzana Mistríková a o svoje skúsenosti sa budú s teoretikmi deliť profesionáli s praxe: Lucia Gertli (Film Europe), Jana Ripplová (KineDok), Diana Tabakov (DAFilms.cz), Zora Jaurová a Mátyás Prikler (Mphilms).

Kompletný program konferencie nájdete na: www.udfv.sav.sk, www.kas.vsmu.sk, www.cefs.cz.

Eva Križková

5. ročník konferencie SIECE podporil Audiovizuálny fond, Agentúra na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. APVV-0797-12 a Filozofická fakulta Masarykovej univerzity v Brne.