Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Plná aula bola neklamným znakom, že aj chémia môže byť pre stredoškolákov príťažlivá

Na chémii plno a dvojjazyčne

12. 11. 2015 | videné 874-krát

Krátke popularizačné prednášky vedcov z Chemického ústavu SAV – tak ako každoročne – aj tento raz zaplnili veľkú aulu v areáli SAV na bratislavskej Patrónke. Už tradične sa týmto spôsobom začína deň otvorených dverí tohto ústavu počas Týždňa vedy a techniky.

Ako povedala RNDr. Desana Lišková, PhD., ktorá sa každý rok o túto akciu Chemického ústavu SAV stará, o program bol veľký záujem najmä medzi strednými školami. Prihlásili sa dve stovky študentov, z nich jedna skupina boli inojazyční žiaci z bratislavskej QSI International School. Takže prezentácie tentoraz pripravovali dvojjazyčne. „Témy prednášok sú každý rok nové,“ hovorí vedkyňa. Vybrať ich pomohli októbrové kontrolné dni doktorandov, kde každý z nich prezentoval svoju prácu na ústave. „Zámerne vyberáme na túto akciu prednášať kolegov, ktorí pokiaľ možno ešte študujú, aby si boli s poslucháčmi vekovo čo najbližší,“ dodáva D. Lišková.

Na doktoranda Ing. Andrása Hushegyiho a jeho prednášku nazvanú Sladké tajomstvo života sa prišiel pozrieť aj jeho šéf Ing. Ján Tkáč, DrSc. V zaplnenej aule si vypočul, či sa jeho zverencovi podarilo priblížiť stredoškolákom, ako veľmi je život spojený s cukrami, ako možno glykány (komplexné cukry) použiť pri diagnostike chorôb, čo sú to biosenzory a aký majú význam pre využitie v medicíne. Ing. Peter Kis v téme Štipľavá chémia vysvetlil poslucháčom, ako súvisí chémia s vnímaním tepla a horúcich látok, čo sa deje, keď sa človek zahryzne do čili papričky i to, ako to všetko súvisí s chémiou a – opäť – z možnosťou vyvinúť nové lieky proti bolesti. Ing. Hana Dudášová, PhD. urobila v prezentácii nazvanej Zaujímavý svet kvasiniek zaujímavý výlet do histórie i súčasnosti tejto časti chémie, blízkej poslucháčom aj preto, že súvisí napríklad aj s výrobou piva. Hostia si vypočuli aj prednášku Mgr. Lucie Fraňovej o rastlinných polysacharidoch a od Ing. Tomáša Krajčoviča (prednáška Neviditeľní chemici bola o baktériách) si vypočuli okrem iného aj to, že chémia môže byť zábavná a jednoduchá.

O tom sa mohli presvedčiť v druhej časti dňa otvorených dverí, keď im vedci ponúkli možnosť navštíviť laboratóriá Chemického ústavu SAV a dozvedieť sa viac o výskume, či pozrieť si popularizačné pokusy. „Títo žiaci majú do maturity ešte skoro štyri roky,“ povedala RNDr. Dagmar Oreská, učiteľka sprevádzajúca žiakov bratislavského Gymnázia na Hubeného 23. Takže o svojej budúcej špecializácii sa ešte len budú rozhodovať. Intenzívnejšie, keď si budú vo vyšších ročníkoch vyberať medzi voliteľnými predmetmi. D. Oreská pripomenula, že záujem o chémiu nerastie, ani dramatický neklesá. Z troch tried minulý rok maturovalo z chémie osem žiakov.

(pod)

Foto: Vladimír Šimíček