Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Seminár o dátach, konferencia o Rómoch

12. 11. 2015 | videné 655-krát

Len jedno poschodie spoločnej budovy delilo susediace bratislavské ústavy SAV dve zaujímavé podujatia, ktoré pripravili na stredu - tretí deň Týždňa vedy a techniky. Sociologický ústav SAV a Ústav etnológie SAV. Ten prvý pripravil seminár zameraný na sprístupňovanie výsledkov sociologických výskumov. Ten druhý zasa konferenciou štartoval trojdňové podujatie – Akadémiu rómskych štúdií.

Sociologické výskumy a uchovávanie dát

Seminár o uchovávaní sociálnych dát z výskumov otvorila riaditeľka Sociologického ústavu SAV prof. PhDr Silvia Miháliková, PhD. – zdôraznila význam archivovania a sprístupňovania dát. Mgr. Miroslav Tižík, PhD. návštevníkom priblížil desať rokov Slovenského archívu sociálnych dát. Ten uchováva národné dátové súbory z výskumov, ktoré robí Sociologický ústav SAV a spolupracujúce inštitúcie pre potreby nekomerčného využitia a výskumu. Okrem iného zdôraznil, aký význam má tento archív pre zavádzanie štandardizovaných procedúr spracovania, odovzdávania a preberania dát a ich archiváciu. Pripomenul tiež, že archív by mal byť aj informačnou križovatkou, ktorou sa môžu návštevníci dostať k rôznym zdrojom dát po celom svete.

Mgr. Tomáš Čížek, PhD. zo Sociologického ústavu Akadémie vied Českej republiky nadviazal skúsenosťami so zdieľaním dát z výskumov v Českom sociálnovednom dátovom archíve. Pripomenul dôvody, prečo je dôležité ich archivovať. Okrem iného preto, že prudko rastie množstvo dát vhodných na ďalšiu analýzu, pribudli nové druhy (napríklad z digitálnej komunikácie či sociálnych sietí), prvoradá je však – prirodzene – dostupnosť dát. Pri výpočte prínosov sa osobitne pristavil pri fakte, že takéto archívy sa využívajú pri výuke, až 80 percent používateľov sú študenti.

V popoludňajšej časti programu vystúpili s prezentáciami aj experti zo Štatistického úradu SR a agentúry Focus. M. Tížik sa téme venoval aj v príspevku o zabudnutých výskumoch slovenskej verejnosti 1968 až 2015.

 

Akadémia rómskych štúdií

Akadémiu rómskych štúdií v Týždni vedy a techniky pripravil Ústav etnológie SAV. V stredu sa začala konferenciou a workshopom (nielen) pre odborníkov, kde  vedci prezentovali najnovšie trendy z rómskych štúdií v Európe.

Ako povedala riaditeľka ústavu Mgr. Tatiana Podolinská, PhD., popri konferencii sa organizátori rozhodli pripraviť aj intenzívny kurz rómskeho jazyka pre odborníkov, lebo je okrem iného dôležité, aby tí, ktorí sa tejto problematike venujú, ovládali základy rómskeho jazyka.

Stručné dejiny Rómov priblížil PhDr. Arne Mann, CSc. Zdôraznil, že aj v tejto oblasti platí – kde sa končia poznatky verejnosti, nastupujú stereotypy.

 

Možnosti inklúzie Rómov

Čo hovoria aktuálne výskumy Ústavu etnológie SAV?  O tom informovala Tatiana Podolinská. Pripomenula, že v posledných rokoch ústav realizoval viacero významných projektov, predovšetkým v kvalitatívnom výskume, ktorý ponúka pohľad dovnútra skúmaného javu. Napríklad výskum toho, ako má fungovať terénna sociálna práca v réžii štátnych inštitúcii, alebo neštátny projekt o podpore rómskych stredoškolákov Vedci sa podieľajú aj na programe Politická participácia Rómov. T. Podolinská podrobnejšie hovorila o projekte sociálnej inklúzie Rómov náboženskou cestou – vedci skúmali pôsobenie cirkví v tejto sfére. Upozornila na stereotypy, ktoré výskum vyvrátil – napríklad, že Rómovia sú dobrovoľne sociálne pasívni. Na záver poukázala na chybné prístupy k rómskej problematike zo strany tvorcov politík. Zdôraznila, že akýkoľvek rozvojový program, ktorý uviazne vo fáze, keď sa menšina na ňom nebude aktívne podieľať, je odsúdený na zánik.

Predstavila tiež publikáciu Čierno-biele svety / Rómovia v majoritnej spoločnosti na Slovensku, ktorú kolektív autorov z Ústavu etnológie pripravovali zhruba dva roky. Ide o výber textov expertov, ktorí sa zaoberajú Rómami.

Na konferenciu naplánovali aj prednášku o rómskom jazyku (doc. Kimmo Granqvist, PhD. Helsinská univerzita) a rómskych nárečiach na Slovensku (Mgr. Viktor Elšík, Univerzita Karlova). Na ďalšie dva dni Týždňa vedy a techniky pripravili organizátori Akadémie rómskych štúdii pre záujemcov z radov odborníkov možnosť absolvovať intenzívny kurz rómskeho jazyka pre začiatočníkov.

(pod)

Foto: Vladimír Šimíček