Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ján Svoreň a Dušan Tomko z Astronomického ústavu SAV priniesli do Košíc úlomok meteoritu rovnakého mena.

Meteorit Košice vystavili aj v jeho „rodnom“ meste

20. 10. 2015 | videné 983-krát

Pochádza z vesmíru, volá sa Košice a po oficiálnom schválení a katalogizovaní ho verejnosť môže kedykoľvek vidieť v nielen v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, ale aj v Košiciach. Reč je o meteorite, ktorý na Slovensko dopadol 28. februára 2010 pred polnocou na východnom Slovensku.

Slávnostnú inštaláciu jedného úlomku vzácneho posla z vesmíru naplánovali vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach ako súčasť otvorenia dvojvýstavy „Minerály pod lupou“ a „Čože je to šesťdesiatka“, ktorá je venovaná 60. výročiu vzniku prírodovedného odboru múzea a potrvá do apríla budúceho roka. Vystavený úlomok vesmírneho kameňa – meteorit Košice – múzeum dostalo do dlhodobej výpožičky od Astronomického ústavu SAV. Na vernisáži riaditeľ Východoslovenského múzea PhDr. Rudolf Pollák privítal dvoch z nálezcov – zástupcu riaditeľa Astronomického ústavu SAV doc. RNDr. Jána Svoreňa, DrSc. a jeho kolegu Mgr. Dušana Tomka. „Dopad meteoritu na naše územie je pre nás vzácna vec. Na svete je nájdených okolo 40 000 meteoritov, ale meteorit Košice je len pätnástym prípadom na svete, prvým na Slovensku, ktorý má doteraz určenú dráhu, a tak vieme, že pochádza z hlavného pásu asteroidov medzi dráhami Marsu a Jupiterom. Pri hľadaní jeho úlomkov sme strávili s priateľmi z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK v Bratislave okolo 600 hodín. Bola to vec náhody, ale museli sme mať dobré oči. Celkovo sme doteraz našli 78 úlomkov, jeden je tu, pre vás,“ povedal Ján Svoreň. Spolu s Dušanom Tomkom odovzdali úlomok Východoslovenskému múzeu. Jeho riaditeľ Rudolf Pollák odovzdal Pamätnú medailu Východoslovenského múza Dušanovi Tomkovi, nálezcovi darovaného kúska posla z vesmíru.

Pád meteoritu sa pre zamračené počasie podarilo potvrdiť vďaka náhode – objavili sa videozáznamy zo súkromných bezpečnostných kamier z dvoch miest v Maďarsku, ktoré priamo zachytili prelet bolidu a českí experti ich použili na výpočet jeho dráhy. Aj preto ďalšie dva úlomky dostanú do dlhodobej výpožičky Praha a Budapešť. Prvé fragmenty dosiaľ najmladšieho meteoritu nájdeného na Slovenskom území astronómovia našli o tri týždne neskôr v katastrálnom území obce Vyšný Klátov a neskôr aj v katastrálnom území mesta Košice v okolí Alpínky, medzi nimi aj najväčší kus, preto meteorit dostal názov Košice. Ide o chondrit typu H5, kto však z neho ešte kúsok nájde, nezbohatne, lebo je nepredajný, podľa zákona patrí štátu.

Text a foto: Katarína Čižmáriková