Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zakladateľ krajinnoekologických sympózií prof. M. Ružička pri úvodnom príhovore

Medzinárodné sympózium krajinnej ekológie

8. 6. 2015 | videné 791-krát

Dňa 27. 5. 2015 krajinní ekológovia otvorili už po 17-krát brány medzinárodného krajinnoekologického sympózia. Tento rok sa sympózium konalo v priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Hlavným organizátorom bol tradične Ústav krajinnej ekológie SAV. Na organizácii sa podieľala Katedra ekológie a environmentalistiky UKF v Nitre a Slovenská ekologická spoločnosť. 

 

Krajinnoekologické sympóziá sa na Slovensku organizujú od roku 1967. Prvotným cieľom týchto podujatí bolo zabezpečiť kontakt slovenských ekológov s ekológmi celého sveta, najmä zo západných krajín. Po transformačných zmenách, keď sa hranice do sveta medzinárodnej vedy otvorili aj slovenským ekológom nastala otázka: Čo ďalej? Pokračovať alebo ukončiť? Rozhodli sme sa pokračovať a urobili sme dobre. Svedčí o tom aj neustále značný záujem o tieto podujatia.  Na tohtoročnom sympóziu sa zúčastnilo viac ako 130 účastníkov z 23 krajín  Európy, USA a Indie. Celkovo odznelo 68 prednášok a bolo odprezentovaných 35 posterov. Okrem vedeckých pracovníkov na podujatie zavítali aj dvaja významní politici, bývalý minister životného prostredia SR László Miklós a bývalý minister životního prostředí  ČR, v súčasnosti poverený generálny riaditeľ Direktorátu Zdravie a potravinová bezpečnosť EÚ Ladislav Miko, ktorí   vzišli z radov   ÚKE SAV.  Sympózium bolo výnimočné aj tým, že  sa ho zúčastnil aj zakladateľ krajinnej ekológie na Slovensku a zakladateľ týchto medzinárodných sympózií, prof. Milan Ružička.

 

Témou  sympózia bola Krajina a krajinná ekológia. Okrem ústrednej témy “krajina” jej využívanie, ohrozovanie, degradácia a ochrana sa diskutovalo aj o tom, ako krajinná ekológia môže prispieť k riešeniu súčasných environmentálnych a krajinnoekologických problémov ako sú globálne zmeny a  ich dôsledky, najmä klimatické zmeny, zmeny využívania zeme,  degradácia ekosystémov, neefektívne využívanie ekosystémových služieb a ostatných prírodných zdrojov a pod. Pevne veríme, že aj toto podujatie aspoň trošku prispelo k ich riešeniu. Určite ešte zostalo viac tém a množstvo otázok na diskusiu. Príležitosť bude opäť o tri roky na 18. medzinárodnom krajinnoekologickom sympóziu.

 

 

Text a foto: Ústav krajinnej ekológie SAV