Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníkov slávnostného odovzdania do prevádzky laboratória pre mikrovlnné spekanie oboznámil s projektom jeho manažér a odborný garant za nositeľa celého projektu Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach Ing. Radovan Bureš, CSc.

Pribudlo nové laboratórium pre mikrovlnné spekanie

14. 4. 2015 | videné 1356-krát

Slávnostným odovzdaním laboratória pre mikrovlnné spekanie do prevádzky v budove Ústavu materiálového výskumu SAV na Watsonovej ulici v Košiciach sa 31. marca 2015 ukončil projekt MikroMatel – Progresívna technológia prípravy mikrokompozitných materiálov pre elektrotechniku (ITMS 26220220105).

 

 

Prijímateľom dopytovo orientovaného projektu, ktorý odštartoval v decembri 2010 v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, bol ÚMV SAV a partnerom Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Nenávratný finančný príspevok predstavoval čiastku 925 000 eur, ÚMV SAV získal 668 828 eur a UPJŠ 252 574 eur. Jeho cieľom bol výskum a vývoj technológie prípravy mikrokompozitných materiálov s požadovanými magnetickými a mechanickými vlastnosťami a transfer získaných poznatkov do praxe. Projekt sa viaže na cieľ opatrenia zvyšovať mieru spolupráce vedeckých a výskumných inštitúcií so spoločenskou a hospodárskou praxou prostredníctvom prenosu poznatkov a technológií a tým prispievať k zvyšovaniu hospodárskeho rastu. V rámci projektu bolo ako prvé vybudované a odovzdané do užívania laboratórium feromagnetizmu v Ústave fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach 7. marca 2013. Úspešným pokračovaním riešenia projektu bolo práve slávnostné odovzdanie laboratória pre mikrovlnné spekanie v ÚMV SAV do prevádzky.  Spokojnosť s novým laboratóriom sa zračila aj na tvárach jeho účastníkov. Za Slovenskú akadémiu vied sa všetkým riešiteľom poďakoval prof. RNDr. Ján Dusza, DrSc., člen predsedníctva SAV. „Spolupráca medzi akadémiou a univerzitami je dôležitá. Ako podpredseda Rady pre technické vedy Agentúry na podporu výskumu a vývoja sa priebežne presviedčam, že úspešnejšie sú projekty vznikajúce v rámci spolupráce. Rád konštatujem, že konkrétne v Košiciach začína byť veľmi silná spolupráca medzi Ústavom materiálového výskumu SAV a Univerzitou P. J. Šafárika,“ zdôraznil.

 

 

Počas prehliadky nového laboratória pre mikrovlnné spekanie sa o jednotlivé prístroje (laboratórne mikrovlnné zariadenie a mikrovlnné zariadenie Hamilab V3000) živo zaujímali aj riaditeľ Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ Dr.h.c. prof. RNDr. Alexander Feher, DrSc. a ďalší experti. „V rámci celého projektu sme vybavili nové laboratóriá dohromady 21 novými zariadeniami. Z nich je bolo najdrahšie zariadenie mikrovlnného laboratória a ojedinelé  práve zariadenie na mikrovlnné spekanie. „Mikrovlnné spekacie zariadenie pracujúce bez asistencie konvenčného ohrevu majú okrem nás už len na Universidad poletecnico de Valencia v Španielsku, s ktorou aktívne spolupracujeme. Chodili sme tam na stáže a učili sa s ním pracovať. Tam nám navrhli a skonštruovali aj naše mikrovlnné zariadenie,“ vysvetlil projektový manažér Ing. Radovan Bureš, CSc. z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach. „Laboratórne spekacie zariadenie je vybavené meracím systémom, ktorý v priebehu tepelného spracovania poskytuje množstvo procesných dát. Súčasťou novootvoreného laboratória je aj spekacie zariadenie Hamilab V3000 určené na transfer technológií mikrovlnného spekania. Toto zariadenie umožňuje tepelne spracovať súčiastky z reálnej technickej praxe. Jeho unikátnosť je v skrátení technologických procesov, v úspore energií, znížení energetickej náročnosti spekacieho procesu i znížení spotreby technických plynov. V tom spočíva aj významný očakávaný ekologický aspekt využitia tejto technológie. Suma za obe mikrovlnné zariadenia slúžiace na experimentálne, ale aj priemyselné testovanie spekacieho procesu predstavuje 150 000 eur. Prínosom pre prax bude poskytnutie alternatívnej perspektívnej technológie v oblasti výroby moderných kovových zliatin, keramických materiálov a kompozitov,“ pokračoval R. Bureš. Uviedol, že v novom laboratóriu využívajú aj zariadenie na in situ sledovanie procesov kompaktizácie, hydraulické lisovacie zariadenie, ďalej podtlakový i pretlakový rukavicový box, ako aj laboratórny mlyn pre prípravu mikro a nano-kompozitných materiálov.     

 

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková