Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Čestnú plaketu SAV Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-chemických si 9. októbra 2014  z rúk  podpredsedu SAV pre II. oddelenie vied Richarda Imricha a vedeckého sekretára SAV Dušana Gálika prevzala RNDr. Mária Matulová, DrSc.

Ocenenia pre Máriu Matulovú a Jána Hirscha

9. 10. 2014 | videné 1422-krát

Čestnú plaketu SAV Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-chemických si dnes, 9. októbra 2014,  z rúk  podpredsedu SAV pre II. oddelenie vied Richarda Imricha a vedeckého sekretára SAV Dušana Gálika prevzala RNDr. Mária Matulová, DrSc. Medailu SAV za podporu vedy si prevzal Ing. Ján Hirsch, DrSc. Slávnostného oceňovania sa zúčastnil aj riaditeľ Chemického ústavu SAV Ing. Miroslav Koóš, DrSc. 

 

 

 

RNDr. Mária Matulová, DrSc. ukončila vysokoškolské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK v roku 1977. Po dvojročnom pôsobení na Ústave molekulárnej biológie SAV nastúpila v roku 1979 na študijný pobyt do Oddelenia fyzikálno-analytických metód Chemického ústavu SAV, kde pôsobí dodnes. Jej vedecká kariéra je spojená s NMR spekroskopiou organických zlúčenín a to najmä sacharidov. V roku 1990 úspešne obhájila kandidátsku dizertačnú prácu v odbore Organická chémia. V rokoch 1992–1995 absolvovala dlhodobý postdoktorandský pobyt na POLY-bios Research Centre v Trieste, Taliansko. V rokoch 1998–2003 a 2009–2013 absolvovala viacero 6-mesačných resp. 1-mesačných pobytov na Université Blaise Pascal, CNRS, Clermont-Ferrand, Francúzsko ako pozvaný hosťujúci profesor. Okrem toho absolvovala množstvo krátkodobých štúdijných pobytov na významných svetových pracoviskách, zaoberajúcich sa problematikou NMR sacharidov a iných prírodných látok. V roku 2013 úspešne obhájila doktorskú dizertačnú prácu a získala vedeckú hodnosť DrSc. v odbore Organická chémia, na základe čoho bola v roku 2014 preradená do kvalifikačného stupňa vedúci vedecký pracovník.

 

RNDr. Mária Matulová, DrSc. nepochybne patrí medzi popredných vedeckých pracovníkov Chemického ústavu SAV, ktorej vedecká práca zasahuje najmä do oblasti štúdia štruktúry organických zlúčenín (najmä sacharidov) pomocou NMR spektroskopie. Doteraz sa podieľala na riešení viacerých domácich (VEGA, APVV) a medzinárodných (SK-FR Štefánik, ESF RNP, SK-IT) projektov. Výsledky svojho výskumu publikovala v 2 knižných kapitolách a 83 prácach v CC-časopisoch (celkovo 92 vedeckých publikácií). Na tieto práce bolo doteraz registrovaných viac ako 500 citácií v Scopus a WOS. Okrem vedeckej a výskumnej práce sa významnou mierou podieľala aj na pedagogickej (prednášky a cvičenia na Université Blaise Pascal, CNRS, Clermont-Ferrand, Francúzsko; vedenie diplomantov a školiteľka PhD. študentov) a organizačnej činnosti (semináre a letné školy NMR spektroskopie). Okrem týchto aktivít, Dr. Matulová pôsobila na CHÚ SAV aj v riadiacich pozíciách: vykonávala funkciu vedúcej NMR laboratória (v rokoch 2004–2008), vedúcej oddelenia (v rokoch 1995–1998 a 2004–2008), vedeckej tajomníčky ústavu (2005) a dve funkčné obdobia bola aj členkou Vedeckej rady CHÚ SAV.

Za túto činnosť sa jej dostalo uznania vedeckou komunitou nielen doma (pozvané prednášky, členstvo v rôznych komisiách) ale aj v zahraničí (viacnásobne - hosťujúci profesor na Université Blaise Pascal, CNRS, Clermont-Ferrand, Francúzsko).

 

 

 

Ing. Ján Hirsch, DrSc. pôsobí na Chemickom ústave SAV od roku 1971, kedy ukončil vysokoškolské štúdium na Chemicko-technologickej fakulte SVŠT (terajšia Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU) v odbore makromolekulová chémia. V roku 1977 úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu v odbore Organická chémia. V tom istom roku absolvoval polročný postdoktorandský pobyt a neskôr (v období rokov 1991–1995) 15-mesačný a 18-mesačný pobyt (ako visiting scientist resp. hosťujúci profesor) na University of Missouri, Columbia, USA. Okrem toho absolvoval množstvo krátkodobých štúdijných pobytov na významných svetových pracoviskách, zaoberajúcich sa chémiou a biochémiou sacharidov. V roku 1999 úspešne obhájil doktorskú dizertačnú prácu a získal vedeckú hodnosť DrSc. v odbore Organická chémia.

 

Dr. Hirsch nepochybne patrí medzi popredných vedeckých pracovníkov Chemického ústavu SAV. Jeho vedecká kariéra je úzko spojená so štúdiom syntézy, štrukturálnej charakterizácie a vlastností derivátov sacharidov, prevžne oligosacharidov, súvisiacich s ich potenciálnym terapeutickým účinkom. V tejto oblasti patrí Dr. Hirsch medzi svetovo uzávaných odborníkov a dvadsaťpäť rokov pôsobil ako reprezentant Slovenska v European Carbohydrate Organization (ECO) a dvadsaťsedem rokov (doteraz) v International Carbohydrate Organization (ICO). Jeho dlhoročné vedecké aktivity boli realizované prostredníctvom viacerých zahraničných (NSF-USA, Mizutani Foundation, Taiwan-SAV) a domácich projektov (APVV, VEGA, SAV-FM-EHP, CE SAV, ŠPVV), kde menovaný pôsobil ako vedúci projektu (vo väčšine prípadov) alebo ako zástupca vedúceho projektu, resp. člen riešiteľského kolektívu.

 

Okrem vedeckej a výskumnej práce sa významnou mierou podieľal aj na pedagogickej (vychoval 5 doktorandov) a organizačnej činnosti (napr. ako predseda organizačného a vedeckého výboru veľmi úspešného 13. Európskeho sympózia o sacharidoch – EUROCARB13). Významná bola aj jeho riadiaca činnosť. V rokoch 1982–1989 vykokonával funkciu vedúceho oddelenia, v rokoch 1989–1990 funkciu zástupcu riaditeľa ústavu a dve funkčné obdobia (1996–2004) pôsobil ako riaditeľ ústavu. Viac funkčných období bol aj členom Vedeckej rady CHÚ SAV a dvadsať rokov vykonával funkciu hlavného redaktora vedeckého časopisu Chemical Papers. V súčasnosti je manažujúcim editorom tohto časopisu a je určite aj jeho zásluhou, že kvalita časopisu stále narastá (IF vzrástol z pôvodných cca 0.2 na súčasných 1:193).

 

Dr. Hirschovi sa dostalo uznania vedeckou komunitou nielen doma ale aj v zahraničí (pozvané prednášky, členstvo v komisiách pre obhajoby dizertačných prác, komisiách grantových agentúr, komisiách P SAV, vedeckého kolégia SAV, redakčných radách zahraničných vedeckých časopisov, organizačných a programových výboroch medzinárodných vedeckých konferencií, viaceré pozvané pobyty v zahraničí). Získal Cenu SAV za súbor prác „Polysacharidy D-xylánového typu ako biologický zdroj pre nové polymérne materiály“ a udelená mu bola Zlatá čestná plaketa SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách, Čestná plaketa SAV Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-chemických vedách a Medaila Slovenskej chemickej spoločnosti.

 

Výsledky vedecko-výskumných aktivít Dr. Hirscha boli publikované v renomovaných zahraničných vedeckých časopisoch (99 publikácií z toho 91 v CC), 6 kapitolách v knihách, 3 patentoch ako aj formou ústnych (značné množstvo pozvaných prednášok) a plagátových prezentácií, pričom počet citácií vo WOS a Scopus presahuje 1000. Uvedené výsledky jednoznačne prispeli k rozvoju vedy ako aj k šíreniu dobrého mena Slovenskej akadémie vied a Slovenskej republiky v zahraničí.

 

 

Zdroj: II. oddelenie vied SAV, foto: Gabriel Kuchta