Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Po prázdninách pokračujú vedecký brloh i kaviareň

26. 9. 2014 | videné 844-krát

Priaznivci vedy v Košiciach majú bohaté najbližšie dni. Po piatkovej Noci výskumníka  je tu v sobotu 27. septembra ponuka pre deti, ich rodičov i starých rodičov v podobe Vedeckého brloha. V utorok 30. septembra je pre starších pripravená vedecká kaviareň. Obe akcie budú zhodne vo Výmenníku na Ulici obrody na Terase v Košiciach.   

 

Brloh, ktorý sa začne o 14. hodine, sa ponesie v znamení prednášky a demonštrácie na témy Od  blesku k mobilu a ako môže byť ľad suchý. „Špecialitou tohto brlohu je, že vysvetľovať svoj medzinárodne mnohonásobne úspešný fyzikálny projekt budú bývalí i súčasní študenti Gymnázia sv. Tomáša Akvinského pod vedením svojej profesorky RNDr. Márie Švikovej, CSc.“ hovorí garantka vedeckých brlohov  RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. „Okrem zaujímavej a zábavnej fyziky čaká nádejných mladých brlohárov aj motivácia z prvej ruky pre prácu na vedeckých projektoch. Dozvedia sa, že s naozajstnou vedou sa dá začínať už na druhom stupni základnej školy a pokračovať celé roky. I to, že vytrvalí adepti sa určite dočkajú úspechu, lebo aj s vedou sa dá cestovať po celom svete a dokonca sa dostať aj na profesionálne vedecké konferencie.“

 

Študenti tohto gymnázia Gorazd Štieber a Gabriel Nagy totiž so svojím projektom Experimentálne štúdium plazmového výboja v plyne získali v máji bronzovú medailu v kategórii Engineering na celosvetovej Olympiáde vedeckých projektov I-SWEEEP v Houstone (USA).Na túto súťaž postúpili ako víťazi celoslovenského Festivalu vedy a techniky, ktorú každoročne organizuje  AMAVET.

 

Poprázdninová Vedecká kaviareň bude venovaná téme Pomsta, či spravodlivosť? Bude sa týkať citlivej a dodnes málo opísanej etapy našich dejín - vysídlenia karpatských Nemcov zo Slovenska po II. svetovej vojne. Diskusiu povedie doc. PhDr. Soňa Gabzdilová, CSc. zo Spoločenskovedného ústavu SAV v Košiciach. Bude sa zaoberať sudetskými Nemcami v Čechách a karpatskými Nemcami na Slovensku, vzťahmi majoritnej slovenskej spoločnosti a nemeckej minority (komparáciou s maďarskou menšinou), postupom Červenej armády – evakuáciou karpatských Nemcov (Spiš, Haurland, Bratislava a okolie) do Sudet, Rakúska a Nemecka i návratom evakuantov na Slovensko. Priblíži informácie o internačných táboroch pre nemecké obyvateľstvo na Slovensku i vysídlení (vyhnaní, transfére?) karpatských Nemcov zo Slovenska 1946.

 

Vedecká kaviareň v posledný septembrový deň sa začína ako vždy o 18. hodine.

 

Katarína Čižmáriková