Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ing. Vladimír Zrubec, DrSc.

Zomrel Ing. Vladimír Zrubec, DrSc.

11. 6. 2014 | videné 2048-krát

8. júna 2014 nás po dlhej a ťažkej chorobe navždy opustil Ing. Vladimír Zrubec, DrSc., dlhoročný vedecký pracovník Ústavu merania SAV vo veku 78 rokov. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 16. júna 2014 o 14:00 hod. v obradnej sieni Pieta na Čučoriedkovej ulici pri Cintoríne Vrakuňa v Bratislave.

 

 

Narodil sa 6.10.1935 v Michali nad Žitavou. Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1958 na Fakulte rádiotechniky ČVUT v Poděbradoch. Do roku 1972 pracoval ako vývojový a výskumný pracovník v podnikoch TESLA. Od roku 1973 do roku 2007 bol pracovníkom Ústavu merania SAV v Bratislave. Doktorskú dizertačnú prácu (Systémy na meranie biomagnetických polí supravodivými kvantovými magnetometrami) obhájil v roku 1989. Bol vedúcim oddelenia magnetometrie, v rokoch 1980-1990 pôsobil ako zástupca riaditeľa. V rokoch 1980-2004 pôsobil určité obdobia ako predseda Vedeckej rady Ústavu merania SAV, bol členom Rady vedcov, podpredseda komisie na obhajobu kandidátskych dizertačných prác v odbore Meracia technika, školiteľ ašpirantov, člen komisie na obhajobu doktorských dizertačných prác, člen grantovej komisie VEGA a ďalších odborných komisií. Na Ústave merania SAV pôsobil ako vedúci riešiteľ viacerých úloh Štátneho plánu a grantových projektov vedeckého výskumu (1994-2000), ako odborný koordinátor medzinárodnej spolupráce v oblasti systémov na meranie biomagnetických polí (1985-89) a spolupráce v oblasti využitia SQUID-systémov v jadrovom výskume so SÚJV v Dubne (1993-98). Absolvoval pracovné pobyty na viacerých zahraničných pracoviskách (PTB Braunschweig, PTB Berlín, FSU Jena, FTINT Charkov, SÚJV Dubna). Je autorom a spoluautorom vedeckých prác predstavujúcich celkove súbor viac ako 150 prác z oblasti Josephsonových štruktúr a ich využitia v meraní a autorom viacerých autorských osvedčení vynálezov.

 

Ing. Vladimíra Zrubca, DrSc. možno zaradiť medzi osobnosti, ktoré svojou vedecko-výskumnou aktivitou ovplyvňovali niekoľko desaťročí rozvoj meracej techniky a meracích metód v oblasti merania veľmi slabých magnetických polí. Patrí medzi zakladateľov česko-slovenskej vedeckej školy merania veľmi slabých magnetických polí. Bol špičkovým odborníkom v oblasti supravodivých kvantových magnetometrov, supravodivých anténnych systémov a snímačov SQUID. Teoreticky analyzoval možnosti a navrhol spôsoby využitia supravodivých magnetometrických systémov SQUID pre rôzne oblasti vedy a techniky, ako sú NMR tomografia, biomagnetizmus alebo meranie intenzity urýchľovaných častíc v urýchľovačoch SQUID magnetometrickou metódou. Bol priekopníkom v oblasti využitia SQUID systémov v jadrovej fyzike. Je autorom návrhu mnohých meracích obvodov a systémov, ktoré boli realizované predovšetkým pre unikátne detašované laboratórium ÚM SAV, alebo viaceré zahraničné laboratória v rámci medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráce.

 

Bol členom kolektívu, ktorému bola udelená Cena SAV za výskum Josephsonových javov a ich aplikáciu v meraní (1977), bola mu udelená Strieborná a Zlatá čestná plaketa Aurela Stodolu za zásluhy v technických vedách (1985 a 1995), bol členom štvorčlenného kolektívu zo SAV a ČSAV oceneného Štátnou cenou za prínos k rozvoju vedeckého poznania v oblasti merania bioelektrických a biomagnetických polí (1986). Hlboko si ceníme výsledky jeho práce. Zostane naším vzorom po odbornej a ľudskej stránke.Vzdávame mu našu hlbokú úctu a vďaku.

 

Autori textu: Alexander Cigáň a Ján Maňka.