Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slovenský štát 1939 – 1945: predstavy a realita - to bola téma konferencie, ktorej spoluorganizátorom bol Historický ústav SAV

Konferencia o Slovenskom štáte

27. 3. 2014 | videné 1140-krát

Slovenský štát 1939 – 1945: predstavy a realita. To bola téma dvojdňovej vedeckej konferencie, ktorá sa začala v utorok, 25. marca 2014 v Bratislave. Jej cieľom bolo pokračovať v diskusii o témach, o ktorých sa hovorí v odborných i laických kruhoch už viacero rokov a vniesť do nich niektoré nové a nekonvenčné pohľady.

 

Na príprave podujatia sa spolu s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied podieľalo aj Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko, Múzeum SNP, Vojenský historický ústav a Univerzitná knižnica v Bratislave.

 

Záštitu nad konferenciou prijal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič. Ten pri otvorení konferencie pripomenul, že táto téma je ešte aj teraz predmetom sporov a diskusií, no práve tie posúvajú poznanie a sú predpokladom pochopenia súvislostí a stavu, v akom slovenský národ žil v tých rokoch, ale aj toho, k akému sa dopracoval teraz. Zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby historici upozorňovali na dôsledky totalitnej moci, aby vystupovali pred verejnosťou a pomáhali jej, aby bola na všetky signály totality citlivá. Lebo neonacistické signály sa objavujú i teraz a aj v slovenskom politickom živote.

Predseda SAV Jaromír Pastorek pripomenul, že toto je rok dvoch výročí súvisiacich so Slovenským štátom. Nedávno uplynulo 75. rokov od jeho vzniku a v lete si pripomenieme 70. výročie Slovenského národného povstania. Dodal, že v súčasnosti je poznanie tých udalostí oveľa hlbšie, ako v predchádzajúcich desaťročiach. Okrem iného aj kvôli tomu, že padli ideologické bariéry.

 

Stály zástupca veľvyslanca SRN v Bratislave, veľvyslanecký radca Reinhard Wiemer k tomu vo svojom príhovore dodal, že na Slovensku sa Slovenský štát nestal iba historickou, ale stále je aj politickou témou.

 

Organizátori konferencie sa pochopiteľne nezamerali len na udalosti a súvislosti vzniku Slovenského štátu. Riaditeľ Historického ústavu SAV Slavomír Michálek na jej úvod rozdelil jej program do štyroch blokov. Medzinárodný vývoj, vnútropolitický vývoj, perzekúcie a reflexie. V ich rámci boli napríklad aj prednášky o ekonomike Slovenska v tomto období a jej mieste v nemeckom hospodárskom priestore, o vzniku a úlohe Slovenskej národnej banky, o protižidovskej politike Slovenského štátu, či arizácii.

 

 

Text: M. Podstupka, foto: K. Selelcká