Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

SAV pokračuje v cykle vedeckých kaviarní SAVinci

5. 3. 2014 | videné 932-krát

Mikrokapsule pre transplantáciu buniek produkujúcich inzulín môžu mnohým cukrovkárom zmeniť život. Aj preto sa o nich v utorok na druhej vedeckej kaviarni Slovenskej akadémie vied SAVinci dosť hovorilo. No riaditeľ Ústavu polymérov SAV Igor Lacík s hosťami podujatia v bratislavskom KC Dunaj diskutoval aj o tom, akí absolventi prichádzajú zo škôl, či o tom, aké sú podľa neho podmienky pre úspech vo vedeckej práci.

 

Je autorom množstva odborných publikácií, patentov a prednášok. Členom prestížnych odborných organizácií. Hoci skúsenosti zbieral na pracoviskách v Austrálii, Francúzsku, USA, Nemecku a Švajčiarsku, jediným jeho pracoviskom na Slovensku je práve Ústav polymérov SAV. Prijímali ho tam v roku 1987. Od roku 2010 je riaditeľom tohto pracoviska SAV. I. Lacík je najznámejší prácou na enkapsulovaných pankreatických ostrovčekoch, ktoré by sa transplantovali do brušnej dutiny a v tele diabetika by fungovali ako senzor a pumpa starajúce sa o správnu hladinu cukru. Zjednodušene: problém je, aby imunitný systém nedokázal mikrokapsule, ktoré identifikuje ako cudzie telesá, izolovať a tak zabrániť, aby v tele robili, čo majú. „Venujem sa tomu prakticky 20 rokov,“ hovorí I. Lacík. Rýchle riešenie – ako to vo vede býva – nepozná. Nevyriešili sme problém s cukrovkou,“ zdôrazňuje, „no sme tí, ktorí majú na to šancu.“

 

Vo vedeckej kaviarni skúsil formulovať podmienky na cestu vedca k úspechu. „Treba byť pripravený, na správnom mieste v správnom čase. So správnymi ľuďmi, reálnym poznaním a ambíciami, dostatočnou invenciou, infraštruktúrou a financovaním,“ hovorí. Hoci podľa neho je byť vedcom dosť ťažké povolanie. A aj keď svet je globálny, na Slovensku sa cesta k úspechu dá garantovať ťažšie pre silný vplyv vonkajších podmienok.

V diskusii sa hostia SAVinci pýtali na inšpiráciu vedca, na to, kedy je šanca, že sa skončia klinické skúšky pankreatických ostrovčekov, koľko by taká liečba stála, aká by mohla byť životnosť mikrokapsule, ale aj na transplantačný program na Slovensku či na to, akých absolventov pre vedu vypúšťajú slovenské školy. Podľa I. Lacíka sa stáva, že sa s nimi na ústave musia vracať k základom, ktoré by mali byť jasné už na univerzite.

 

Krátke video z podujatia nájdete TU.

 

Cyklus vedeckých kaviarní pomenovaných s odkazom na Leonarda da Vinciho SAVinci organizuje Slovenská akadémia vied s cieľom pomôcť verejnosti spoznať prácu  ústavov SAV prostredníctvom svojich vedcov.

 

Na tento rok pripravila akadémia do Bratislavy deväť vedeckých kaviarní SAVinci, v ktorých chce predstaviť ľudí z každého zo svojich troch oddelení, teda - neživej prírody, živej prírody a chemických vied a oddelenia spoločnosti a kultúry.

V prvej vedeckej kaviarni SAVinci vystúpil začiatkom februára v KC Dunaj František Simančík, manažér pre vedu a výskum Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

 

Tretia vedecká kaviareň SAVinci bude v utorok 1. apríla o 17.30 hod., rovnako v bratislavskom KC Dunaj. Témou budú parazity. A súčasťou - rozprávanie o upíroch, debata o tom, čo treba vedieť o kliešťoch a komároch, upozornenie, čo v sebe skrývajú psi a mačky. Hosťom budú vedci z košického Parazitologického ústavu SAV - riaditeľ Branislav Peťko a jeho zástupkyňa Ingrid Papajová. Vstup bude opäť voľný.

 

Text: M. Podstupka, foto: K. Selecká