Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Erika Rosohová, ktorá bude viesť februárový Vedecký brloh v Košiciach, si vyskúšala prezentačné schopnosti aj na Noci výskumníkov v OC Optima

Vo vedeckom brlohu i kaviarni bude reč o magnetoch

21. 2. 2014 | videné 1013-krát

Náhoda chcela, že témou februárového Vedeckého brloha pred deti i Vedeckej kaviarne pre starších priateľov popularizácie vedy v Košiciach budú magnety a javy okolo nich. Obe podujatia sa vďaka spolupráci SAV a projektového tímu SPOTs uskutočnia vo Výmenníku č. 1 na Ulici obrody v Košiciach.

 

Vo Vedeckom brlohu budú deti už túto sobotu 22. februára o 14. hodine vidieť množstvo zaujímavých úkazov spojených s magnetickou silou. Mgr. Erika Rosohová, ktorá aktuálne pôsobí v Základnej škole v Strede nad Bodrogom, počas svojej prednášky “Elektrina a magnetizmus hrou” deti naučí, čo je to magnet, ako sa dá vyrobiť doma. “Detváky si zviditeľnia tajomnú neviditelnú silu, ktorá pôsobí medzi magnetom a kovovými predmetmi, vyskúšajú si magnetickú príťažlivosť aj odpudzovanie. Tí mladí vedci, ktorí si so sebou  prinesú magnetku z chladničky, si budú môcť vyrobiť vznášajúceho sa motýľa,” prezrádza RNDr. Mária Zentková, PhD. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, garantka.vedeckých brlohov. “A to ešte zďaleka nie je všetko. Deti čakajú aj pokusy z baterkovej elektriny.”

 

Pre deti to bude zaujímavá interaktívna hra plná praktických ukážok a pre rodičov výborná príprava a oprášenie si základov magnetizmu pred utorkovou Vedeckou kaviarňou. V utorok 25. februára o 18. hodine sa na verejnosť dostane množstvo zaujímavých informácií priamo z LHC - Veľkého hadrónového urýchľovača v CERN-e vo Švajčiarsku. Porozprávať o ňom príde Ing. Emil Gažo z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, známy aj ako "otec" už legendárneho košického levitujúceho vláčika, v prednáške pod názvom „LHC (veľký hadrónový urýchľovač) - najväčšia chladnička na svete“.

 

Častice zo zrodu sveta krátko po Big Bangu (veľkom tresku) zmizli a nemožno ich v pôvodnej podobe nájsť. Jediná cesta, ako ich identifikovať, je pokúsiť sa vyvolať mini Big Bang. Na to slúži veľký hadrónový urýchľovač LHC v CERNe. Aby bolo možné takýto experiment uskutočniť, bolo potrebné postaviť jedno z najchladnejších miest vo vesmíre, kde 9 600 supravodivých magnetov, ochladených na teplotu 1,9K  pomocou 120 ton kvapalného hélia a 50 000 ton kvapalného dusíka, vytvára magnetické pole, v ktorom sa pohybujú zväzky protónov.

Prednáška Ing. Gaža bude rozprávaním o supravodivých magnetoch, supravodivosti, kryogénnej technike, vákuu v LHC s praktickou demonštráciou supravodivej magnetickej levitácie. Možno príde i vláčik...

 

Text: Katarína Čižmáriková, foto: archív, internet