Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

František Simančík

SAV odštartovala sériu vedeckých kaviarní SAVinci

5. 2. 2014 | videné 1652-krát

Hliníková pena, ktorá sa vďaka jeho pracovisku objavila napríklad aj v ochranných prvkoch áut Ferrari a Audi. Alebo Dom snov, čo navrhli tak, aby podstatne znížil sumu, ktorú treba platiť za energiu na bývanie. To sú dve z tém, o ktorých na prvej zo série vedeckých kaviarní Slovenskej akadémie vied SAVinci hovoril hosťom František Simančík z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

 

Tento vedec je autorom a spoluautorom viacerých vynálezov, svojmu ústavu šéfoval osem rokov. Jeho meno je známe najmä v súvislosti s originálnou technológiou výroby penového hliníka. Aj na včerajšej vedeckej kaviarni, ktoré SAV nazvala (s odkazom na umelca a vizionára Leonarda Da Vinciho) SAVinci však zdôraznil, že na Slovensku hliníkovú penu nevymysleli. Bola patentovaná desaťročia skôr. „My sme však našli spôsob, ako z nej vyrobiť súčiastku,“ povedal.

 

Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV funguje ako príklad spolupráce pracovísk SAV s praxou. F. Simančík sa podieľal napríklad na vzniku dvoch firiem na výrobu penového hliníka v Rakúsku, na zavedení sériovej výroby krúžkov do motora BMW v SAPA Profily v Žiari nad Hronom, na zavedení sériovej výroby štyroch súčiastok z penového hliníka (do Audi A2, Audi Q7, Ferrari Mondena). Hosťom kaviarne povedal, že sa už zaoberajú úvahami o tom, že raz sa budú z tohto materiálu robiť takmer celé autá v kuse. „Že ho jednoducho odlejeme,“ povedal komentujúc časť prezentácie otitulkovanú „Karoséria auta ako hliníkový odliatok, fikcia alebo reálny sen?“

Ďalšou víziou, ktorá však naberá pomerne jasné kontúry je projekt, čo v SAV pracovne nazvali Dom snov. „Ja som mu to meno nedal, no je fakt, že sen bývať tak, že prakticky nebude treba platiť za externé energie je veľmi zaujímavý,“ dodal. Aj v tomto prípade ide o využitie penového hliníka v ohrevných (chladiacich) paneloch. K tomu F. Simančík podotkol, že jednoducho sa v ústave snažia využiť vlastnosti penového hliníka v nových oblastiach.

 

Vedecké kaviarne SAVinci organizuje Slovenská akadémia vied, aby umožnila verejnosti lepšie spoznať vedecké osobnosti, ktoré pracujú na jej pôde a ich pracovné výsledky. Člen predsedníctva SAV Juraj Marušiak na prvej zo série týchto akcii zdôraznil, že SAV chce nimi okrem iného poukázať na to, že práve veda môže Slovensku pomôcť posunúť sa medzi najvyspelejšie krajiny. Na tento rok SAV pripravila deväť takýchto podujatí, pričom priestor by mali dostať všetky tri oddelenia: neživej prírody, živej prírody a chemických vied a spoločnosti a kultúry.

 

Krátke video nájdete TU.

 

Druhá zo série deviatich vedeckých kaviarní SAVinci, bude 4. marca o 17.30 hod. v bratislavskom KC Dunaj.  Hosťom bude riaditeľ Ústavu polymérov SAV Igor Lacík a reč bude aj o tom, ako jeho pracovisko môže uľahčiť život cukrovkárom. Vstup bude opäť voľný.

 

Martin Podstupka, foto: Katarína Selecká