Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenenia Zlatá Incheba sa odovzdávali 26. septembra 2013

Zlatá Incheba parazitológom a zoológom

27. 9. 2013 | videné 1027-krát

Na  13. ročníku medzinárodnej  výstavy zdravotníctva  SLOVMEDICA v dňoch 26.- 28.9.2013 v Inchebe mali svoje zastúpenie aj ústavy SAV - Ústav zoológie SAV, Parazitologický ústav SAV, Ústav experimentálnej onkológie SAV,  Chemický ústav SAV, Ústav polymérov SAV a Arborétum Mlyňany SAV.

 

Ocenenie Zlatá Incheba si 26. septembra prebrali dva naše ústavy – Parazitologický ústav a Ústav zoológie SAV. Diplom Zlatá Incheba putoval do Ústavu polymérov SAV a Chemického ústavu SAV.

 

Ústav zoológie SAV

Bioterapie reprezentujú súbor terapeutických metód, ktoré využívajú niektoré živočíšne a rastlinné druhy a ich produkty či už priamo na liečbu pomerne širokej škály ochorení alebo na úľavu od ich dôsledkov. Po stáročia boli bioterapie prakticky jediným efektívnym spôsobom liečby viacerých závažných ochorení. Objav antibiotík a veľkého množstva nových vysokoúčinných  farmák (často tiež na prírodnom základe) spôsobil takmer úplné vymiznutie bioterapií z klinickej praxe. Pomerne skoro sa ale  ukázalo, že ani antibiotiká či nové generácie liečiv však nie sú zázračným prostriedkom na liečbu našich chorôb a neduhov.  Stačilo niekoľko rokov aby sa zistilo, že baktérie a iné mikroorganizmy si dokážu pomerne rýchlo vybudovať rezistenciu voči antibiotikám. Na Slovensku sa  výskumu  bioterapeutických  metód – larválnej terapie; hirudoterapie; ichtyoterapie a apiterapie znovu začal venovať Ústav zoológie SAV, ktorý v spolupráci s organizáciou Scientica, s.r.o vybudoval nové bioterapeutické  centrum  v priestoroch Nemocnice Svätého Michala, a.s. v Bratislave, kde tieto metódy úspešne uviedol do klinickej praxe  na Slovensku, tak aj v Afrike v Keni. Vo svetovom meradle sa jedná o jediné pracovisko, ktoré sa venuje výskumu štyroch  bioterapeutických metód naraz a zároveň aj výskumu biologicky aktívnych látok produkovaných z týchto organizmov.

 

Ústav experimentálnej onkológie SAV

Laboratórium genetiky nádorových ochorení rieši  vedecké projekty zamerané na štúdium DNA metylácie v karcinómoch prsníka s cieľom identifikovať epigenetické markery pre včasné zistenie rizika vzniku karcinómu prsníka a pre prognózu metastatického potenciálu  nádorov. Doterajšie výsledky naznačujú, že nádorovo-špecifická metylácia v niektorých zo študovaných génov má potenciál pre klinické využitie v diagnostike a terapii nádorov prsníka.

Laboratórium molekulárnej onkológie je zamerané na štúdium biológie nádorovej bunky, interaktívnej signalizácie medzi nádorovými bunkami, strómou a mezenchýmovými kmeňovými bunkami. V rámci svojich projektov sa venuje využitiu ľudských mezenchýmových kmeňových buniek izolovaných z tukového tkaniva na nasmerovanú molekulárnu chemoterapiu nádorov a štúdiu ich úlohy v nádorovom mikroprostredí. Tento prístup je v súčasnosti testovaný v mnohých predklinických štúdiách pri viacerých typoch nádorov a už aj v klinickej štúdii, v ktorej sa takto modifikované kmeňové bunky testujú v liečbe agresívnych mozgových nádorov. Experimentálne štúdie ukázali, že je účinný aj pri liečbe experimentálneho glioblastómu – najagresívnejšieho nádoru mozgu, na zvieracom modeli.

Foto: SAV