Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ing. A. Janitorovi, CSc. zablahoželal prof. J. Golian

Konferencia Dreviny vo verejnej zeleni 2013

26. 6. 2013 | videné 1054-krát

Ústav ekológie lesa SAV Zvolen, Pobočka biológie drevín Nitra, v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre poľnohospodárske, lesnícke, potravinárske a veterinárske vedy pri SAV Bratislava, usporiadali 9. ročník konferencie s medzinárodnou účasťou pod názvom DREVINY VO VEREJNEJ ZELENI 2013 (18.- 19. júna 2013).

 

Konferencia bola venovaná doc. Ing. GABRIELE JUHÁSOVEJ, CSc. a Ing. ANTONOVI JANITOROVI, PhD., ktorí sa zaslúžili o rozvoj fytopatológie a mykológie na Slovensku, z príležitosti ich životných jubileí. Slávnostný príhovor k účastníkom konferencie a k jubilantom predniesol riaditeľ ÚEL SAV Zvolen Ing. Jozef Váľka, CSc., ktorý súčasne vyzdvihol význam riešenia a podporil angažovanosť v práci na problematike verejnej zelene na Slovensku aj v budúcnosti. Za dlhoročné pôsobenie  a aktívnu prácu v SSPLPVV pri SAV sa jubilantom poďakoval a odovzdal ďakovný list predseda spoločnosti Prof. Ing. Jozef Golian, Dr. Konferenciu otvorila a účastníkov  privítala Mgr. Katarína Adamčíková, PhD., vedúca Pobočky biológie drevín Nitra.

 

Ako vedeckovýskumné pracovisko dlhodobo zamerané na riešenie problémov drevín v urbanizovanom prostredí  sme pozvali do širokej diskusie nielen domácich a zahraničných odborníkov z vedeckovýskumnej a akademickej oblasti, ale aj pracovníkov, ktorí sú zodpovední za údržbu drevín vo verejnej zeleni. Vypočuli sme si prednášky zamerané na najčastejšie problémy drevín vo verejnej zeleni, na aktuálne problémy týkajúce sa oblasti štátnej správy pre ochranu drevín, na klasifikáciu plôch zelene a tiež z oblasti hodnotenia vybraných dendrologických areálov. V rámci konferencie vystúpili odborníci z oblasti krajinného plánovania, záhradnej architektúry, ktorí predniesli návrhy pre konkrétne sídla. Skúsenosti s využitím zvukového tomografu pri hodnotení poškodenia verejnej zelene drevokaznými hubami porovnali domáci a maďarskí kolegovia. Zaujímavosťou bola prednáška týkajúca sa škôd vo verejnej zeleni, ktoré boli spôsobené veternými vývratmi. Účastníci predstavili rody Salix, Cornus a Forsythia, ale aj  skupinu lian využívaných v urbánnom prostredí. Niekoľko príspevkov sa týkalo aj problémov s inváznymi druhmi.

 

Prednáška o vývoji poškodenia lesov na Slovensku otvorila sekciu týkajúcu sa biotických škodlivých činiteľov. Vysoko aktuálne poznatky o poškodeniach a odumieraniach jaseňov, poškodení platanov, výskytu škodcov Cydalima perspectalis na krušpánoch a výskytu Rhagoletis completa v Európe, ako aj výskytu živočíšnych škodcov na vždyzelených drevinách rozšírili aj odborníci venujúci sa fytopatológii  a ochrane drevín.

Pútavé prednášky venované populačným štúdiám škodcu Corythuca ciliata, ako aj rastlinným rodom AbiesPinus uzatvorili prednáškovú časť konferencie.

 

Súčasťou konferencie bola návšteva zubrej obory v Lovciach a exkurzia do významného dendrologického parku v Topoľčiankach. Dendrologicky hodnotné a zaujímavé jedince  predstavil a parkom sprevádzal jeden z najvýznamnejších slovenských dendrológov Prof. Ing. Pavel Hrubík, DrSc.

 

 

Zdroj:  Ing. Emília Ondrušková, PhD. a Ing. Miriam Kádasi Horáková, PhD.