Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Historia magistra 6

11. 3. 2013 | videné 880-krát

28. februára 2013 sa konalo v poradí šieste pokračovanie cyklu Historia magistra organizované Historickým ústavom SAV na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave. Tento raz sa venovalo prezentácii najnovšej publikácie Mariána M. Stolárika, profesora na Katedre slovenských dejín a kultúry Ottawskej univerzity Where is my Home? Slovak Immigration to North America (1870 – 2010) / Kde sa cítim doma? Slovenské vysťahovalectvo do Severnej Ameriky (1870 – 2010). Podujatie moderovala PhDr. Ľubica Kázmerová, CSc. z Historického ústavu SAV.

 

Životopis a tvorbu prof. Mariána Marka Stolárika prítomným priblížil Mgr. Matej Hanula, PhD. z Historického ústavu SAV. Prof. Stolárik je významným odborníkom na dejiny emigrácie do Severnej Ameriky. Zameriava sa aj na dejiny etnických skupín žijúcich v USA a v Kanade s dôrazom na Slovákov. Vyštudoval históriu na Ottawskej univerzite a pokračoval v postgraduálnym štúdiom na Minnesotskej univerzite. Vyučoval ako odborný asistent na Clevelandskej štátnej univerzite v Clevelande, Ohio. Neskôr, od roku 1992 začal pôsobiť ako profesor a vedúci Katedry slovenských dejín a kultúry Ottawskej univerzity v Kanade. V roku 2008 hosťoval ako profesor na katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem Národného múzea v Ottawe a Minnesotskej univerzity sa dejinám imigrácie venoval i ako vedúci riadiaci pracovník, neskôr predseda a riaditeľ vydavateľstva Balchského inštitútu pre etnické štúdiá vo Philadelphii, Pennsylvánia. Prednášal na množstve medzinárodných konferencií, na pôde mnohých renomovaných univerzít a výskumných ústavov. Je autorom, spoluautorom a editorom 8 monografií a viac ako 60 vedeckých článkov a štúdií a desiatok popularizačných článkov. Väčšina sa týka emigrácie Slovákov do Severnej Ameriky a ich spolkového a spoločenského života v USA a Kanade. Založil a redaktorsky pôsobil vo viacerých periodikách, napr. vedecká ročenka Slovakia, vydávaná od roku 1982. Je členom redakčných rád viacerých periodík, okrem iného i Historického časopisu nášho Historického ústavu SAV. Za svoju vedeckú a publikačnú činnosť dostal viacero ocenení a vyznamenaní, napr.: medailu prezidenta SR (2002), striebornú medailu ministra zahraničných vecí SR (1998) a striebornú medailu Matice slovenskej (1992). V rokoch 1993 – 1999 bol predsedom najvýznamnejšej krajanskej organizácie Slovákov v Kanade – kanadskej slovenskej ligy.

 

Kniha Where is my Home? nemapuje iba emigráciu Slovákov do severnej Ameriky, ale zároveň opisuje ich spolkový a spoločenský život za veľkou mlákou. V prvých kapitolách načrtáva dejiny Slovákov po príchode do USA koncom 19. a začiatkom 20. storočia, pred rokom 1914. Opisy týchto udalostí striedajú pasáže o osudoch autorovho starého otca Imricha seniora, ktorý patril medzi takmer 700 000 slovenských emigrantov v USA pred rokom 1914. Po vojne sa však rozhodol vrátiť do rodnej krajiny. Nenašiel však Uhorsko, ale novovytvorenú Československú republiku. Autor oboznamuje čitateľov s úlohou amerických Slovákov pri jej konštituovaní, ich zástoj v zahraničnom odboji i podporu domácich politických predstaviteľov. Dianie v krajinských spolkoch v medzivojnovom období, ich postoje k novému štátu, ako aj k dianiu v 1. Slovenskej republike a komunistickom Československu opäť autor prelína s osudmi svojej rodiny. Kniha je popretkávaná opismi zvykov Slovákov v Amerike, ich snahám zachovať si aj v americkom multietnickom prostredí svoju slovenskú identitu a mnohé tradície.

 

Mgr. Miroslav Michela, PhD. z Historického ústavu SAV načrtol svoju anotáciu knihy, ktorú vníma ako pokus umiestniť rodinnú odyseu rodiny Stolárikovcov v dynamickom 20. storočí, kde sa osobné zážitky a pátranie po rodinnej histórii preplietajú s dejinami spolkov Slovákov v Amerike. Autorovo historické pátranie je prepojené s rôznymi historickými udalosťami, resp. obdobiami, najmä s Československom, či už po roku 1918 alebo 1945. Prostredníctvom týchto príbehov autor často prepája dejiny Slovákov na Slovensku a tých za oceánom. Pre knihu je typické, že sa dej presýpa z Európy do Ameriky, čo predstavuje autorovu perspektívu, ovplyvnenú jeho vlastným osudom a osudom jeho rodiny. K zaujímavým Miroslav Michela priradil rozprávanie o slovenských socialistoch, resp. komunistoch v Amerike, o dejinách Slovenskej ligy v Kanade a Svetového kongresu Slovákov. V predloženej knihe si všíma aj súperenie evanjelických a katolíckych elít, československých a separatistických elít, ale aj súperenie vo vnútri nacionalistického katolíckeho tábora za oceánom. Knihu považuje tiež za diskusiu o slovenskej historiografii.

 

Profesor Stolárik uviedol, že nechcel napísať „nudné“ dejiny, preto prelínal odborné, akademické časti knihy s príbehmi rôznych rodín, medzi ktorými spracoval aj príbeh rodiny Stolárikovcov. Predovšetkým sa zameral na obdobie posledných 100 rokov a rozprával sa s príslušníkmi 50 rodín. Koncom 1. svetovej vojny žilo v severnej Amerike 620 000 Slovákov. Sústredili sa najmä v priemyselnom trojuholníku Boston, Minneapolis, Baltimore, pracovali hlavne v baniach, oceliarňach, v automobilovom priemysle. Profesor Stolárik chcel hovoriť krátko a pútavo, preto zvolil čítanie úryvku zo svojej knihy. Vybral si časť, v ktorej vystihol situáciu slovenských emigrantov v severnej Amerike na začiatku 20. storočia z akademického pohľadu a zároveň opísal strasti a úspechy svojho starého otca v emigrácii i status svojej rodiny, ktorá zostala na Slovensku. V diskusii sa taktiež striedali otázky osobného charakteru (napr. na otázku, kde sa profesor Stolárik cíti doma odpovedal, že aj na Slovensku, aj v severnej Amerike) s odbornými otázkami (asimilácia prisťahovalcov s obyvateľstvom severnej Ameriky, činnosť spolkov a krajanských časopisov v severnej Amerike, atď.).

 

Mgr. Linda Osyková, PhD.