Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hlavná koordinátorka projektu Regionálna sociálna mapa – Regionális szociális mappa Zlatica Sáposová (vľavo) predstavuje účastníkom kurzu rómskeho jazyka ich lektorku Annu Koptovú.

Začali sa učiť rómsky jazyk

8. 2. 2013 | videné 2094-krát

Bezplatný kurz rómskeho jazyka, ktorý organizuje Spoločenskovedný ústav SAV v Košiciach v rámci cezhraničného projektu Regionálna sociálna mapa (REGSOM – REGSZOM), odštartoval v utorok 5. februára v učebni ústavu.

 

Štyri mesiace dvakrát do týždňa sa 18 žien a mužov dobrovoľne rozhodlo po zamestnaní neoddychovať, ale učiť sa rómsky jazyk. Pri svojej práci sa totiž denne stretávajú s Rómami, u ktorých často narážajú na jazykovú bariéru. Polovicu frekventantov kurzu tvoria príslušníci poriadkovej polície, prihlásili sa aj tri učiteľky z materskej školy na Luniku IX, ďalej vyučujúce sociálnu prácu na VŠ, pracovníčky samotného ústavu zaoberajúce sa rómskym etnikom  i  výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra (MECEM) so sídlom v Košiciach PhDr. Kristína Magdolenová. „Rómsky síce celkom slušne rozumiem, ale gramatiku neovládam. Očakávam, že tu sa v nej zdokonalím,“ zdôvodnila svoju účasť.

 

Šancu na to má, pretože výučbu povedie osoba nadovšetko kvalifikovaná – Mgr. Anna Koptová, riaditeľka Súkromného gymnázia na Galatickej ulici v Košiciach, ktorá je spolu s dcérou Martinou autorkou Slovensko-rómskeho a rómsko-slovenského slovníka. Ten lektorka spolu s hlavnou koordinátorkou projektu Mgr. Zlaticou Sáposovou, PhD. a odbornou koordinátorkou zo slovenskej strany Mgr.Tímeou Verešovou, PhD. (obe zo Spoločenskovedného ústavu SAV) rozdali účastníkom kurzu, aby sa ľahšie učili rómske slovíčka.

 

„Okrem jazykovej výučby sa záujemcovia na kurze oboznámia aj s históriou Rómov na Slovensku v podaní kolegyne z ústavu - PhDr. Anny Jurovej, CSc., historičky – romistky,“ povedala Z. Sáposová.

 

Projekt, ktorý sa oficiálne začal 1. októbra 2012 a ukončí sa 30. septembra 2013, podporuje Európsky fond sociálneho rozvoja sumou 205 381,65 eur. Zahraničným partnerom projektu je Filozofická fakulta Univerzity v Miskolci. Jeho cieľom je prispieť k zlepšeniu životných podmienok obyvateľov Košického samosprávneho kraja a maďarskej Borsodsko -  Abovsko - Zemplínskej župy (Borsod – Abaúj – Zemplén megye). V rámci projektu pripravujú aj vzdelávacie kurzy pre sociálnych pracovníkov a sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva a výsledkom bude komplexná sociálna mapa KSK a BAZ župy. Projekt má za cieľ tiež podporu zvýšenej sociálnej súdržnosti ľudí a komunít v spoločnom maďarsko-slovenskom prihraničnom regióne a ich podporu pri rozvíjaní samostatných aktivít pre zvýšenie ich konkurencieschopnosti a flexibility. Okrem iného budú v rámci projektu vytvorené aj vzdelávacie centrá v Miskolci a v Košiciach (REGSOM – REGSZOM).

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková