Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Silvia Letašiová (MatTek, In Vitro Life Scieces, Bratislava) s účastníkmi toxikologického kurzu

EUROTOX 2017 v Bratislave

21. 11. 2012 | videné 1593-krát

Už 17 rokov sa stretávajú českí a slovenskí toxikológovia, striedavo na Slovensku a v Čechach, na Medziodborových toxikologických konferenciách. Ich hlavnými organizátormi na Slovensku sú Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV a Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX.

 

Tento rok sa  v Kongresovom centre SAV Academia v Starej Lesnej uskutočnila už 17. medziodborová toxikologická konferencia TOXCON 2012 s mottom „Toxicology at the Cross-road“, spojená s  kurzom Advanced Toxicology Course. Konferencia sa konala pod záštitou Federácie európskych toxikologických spoločností EUROTOX, za finančnej podpory Visegrádskeho fondu.

Pôvodne „česko-slovenské, alebo slovensko-české“ stretnutia prekročili už pred pár rokmi rámec lokálneho stretávania sa toxikológov. Svedčí o tom aj fakt, že tento rok sa v Tatrách zišlo viac ako 150 vedeckých pracovníkov nielen z Čiech, Slovenska a z krajín Višegrádskej štvorky, ale aj z dalších európskych krajín a z USA.

 

Výkonny výbor EUROTOX-u už po tretíkrat poveril organizátorov konferencie prípravou toxikologického kurzu pre mladých toxikológov. Tohtoročný "Advanced Toxicology Course" bol už druhým kurzom pre pokročilých. Na kurze prednášali, tak ako v roku 2010, Prof. Horst Spielmann (Free University, Berlín, Nemecko), Prof. Emanuela Corsini (University of Milan, Taliansko), Dr.Helena Kanďárová (MatTek, In Vitro Life Scieces, Bratislava), Dr. Ján Sedlák (riaditeľ ÚEO SAV, Bratislava) a mladým toxikológom tento rok prednášal aj mladý slovenský vedec Mgr. Michal Pastorek (ÚEO SAV). Teoretické poznatky získané v rámci prednášok, mali mladí toxikológovia možnosť vyskúšať si aj prakticky na cvičeniach, ktoré pre nich pripravili Dr.Helena Kanďárová so svojou kolegyňou Dr.Silviou Letašiovou. Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX a ÚEFT SAV vydali  súbor prednášok ako ďalší učebný text „Advances in Toxicology“. Učebnicu môžu použiť ako materiál v rámci svojho vzdelávania mladí vedeckí pracovníci, venujúci sa nielen toxikológii, ale aj ďalším príbuzným biomedicínckym oblastiam výskumu.

 

Konferenciu slávnostne otvoril a všetkých účastníkov na Slovensku vo Vysokých Tatrách privítal riaditeľ ÚEFT SAV a úradujúci prezident SETOXu RNDr. Michal Dubovický, PhD. Slávnostného otvorenia konferencie sa zúčastnila podpredsedníčka SAV, prof. Daniela Ježová, ktorá predniesla aj jednu z pozvaných úvodných prednášok. Za českú stranu sa účastníkom prihovoril prof. Jiří Hudeček z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Prahe. Za EUROTOX sa konferencie zúčastnil prezident spoločnosti Dr. Aristidis Tsatsakis z Grécka, ktorý po krátkom príhovore pozdravil účastníkov aj v slovenčine.  Ďalšiu úvodnú prednášku, venovanú mottu konferencie „Toxicology at the Cross-road“, predniesol Prof. Horsta Spielmanna, z Freie Universität Berlina. Prof. Jirki Liesvoiuri z Finnish Institute of Occupational Health vo svojej úvodnej prednáške hovoril o dôležitosti toxikológie v regulácii používania chemických látok, ako aj vo vzdelávaní a každodennom živote.

 

Na konferencii odznelo 34 prednášok a 90 príspevkov účastníci uviedli vo forme posterov. Abstrakty všetkých prác sú uverejnené v špeciálnom vydaní časopisu Intedisciplinary Toxicology, ktorý vydáva Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX v spolupráci s Ústavom experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. 


Podpora Visegrádskeho fondu umožnila na konferencii oceniť a podporiť mladých vedcov do 35 rokov. Do súťaže o najlepšiu prácu mladého vedca do 35 rokov sa zapojilo12 mladých toxikológov. Komisia posúdila nielen prácu, uvedenú na TOXCONe, ale aj celkovú doterajšiu publikačnú a citačnú aktivitu uchádzačov. Vedecký výbor konferencie TOXCON a spoločnosť SETOX udelili 3 ceny „TOXCON 2012 Young Researcher Award“. Ceny získali:

 

1. Miroslav Pohanka – Fakulta vojenského zdravotnictví, Univerzita obrany, Hradec Králové, ČR

2. Lenka Umannová – Biofyzikální ústav, Akademie vied ČR, v.v.i.

3. Aneta Novotná – Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

 

 Práce dokladujú nielen vysoký záujem mladých toxikológov o dianie v našej odbornej spoločnosti ale aj výnimočnú vedeckú úroveň našej konferencie.

 

Neodmysliteľnou súčasťou toxikologických konferencií, organizovaných na Slovensku, je bohatý spoločenský program. Vytvára priestor na neformálne diskusie, nadväzovanie odborných a priateľských kontaktov, ale dáva možnosť kultivovane sa uvoľniť po náročnom  a vyčerpávajúcom odbornom programe. Spoločenský večer potešil všetkých účastníkov. Počasie TOXCONu tento rok prialo a tak mohla byť „opekačka“, alebo barbecue skutočne v prírode a nie v jedálni. A účastníci konferencie na výlete zo Štrbského plesa na Popradské tento rok nezmokli, ako pred dvomi rokmi.

 

A na záver „to najlepšie“.

Napriek tomu, že Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX existuje len 6 rokov, vydáva  spolu s ÚEFT SAV časopis Intedisciplinary Toxicology, monitorovaný v PubMed a má aj svojho zástupcu vo výbore EUROTOXu. Je ním  Dr. Mojmír Mach, zástupca riaditeľa ÚEFT SAV a tajomník spoločnosti SETOX. A nielen to, na tohtoročnom kongrese EUROTOX v Stockholme sa rozhodlo, že Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX v úzkej spolupráci s Ústavom experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, získala právo organizovať kongres EUROTOX 2017 v Bratislave. Zvíťazili sme v silnej konkurencii medzi Belgickou toxikologickou spoločnosťou (Brusel) a Fínskou toxikologickou spoločnosťou (Helsinky). Týmto Vás všetkých, ktorí pracujete v oblasti toxikológie a v príbuzných biomedicínskych odboroch, pozývame na výročný kongres EUROTOX 2017, samozrejme do Bratislavy.

 

Autori: Jana Navarová a Michal Dubovický za organizátorov TOXCON 2012