Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

„Balónikový“ pokus – experimentálne overenie podmienok produkcie CO2 kvasinkami

Príťažlivá veda pre žiakov v Ivanke pri Dunaji

16. 11. 2012 | videné 614-krát

Veda nie je vôbec nudná, o čom sa presvedčili aj žiaci základných a stredných škôl počas Týždňa vedy a techniky v Ústave biochémie a genetiky SAV. Laboratóriá im boli sprístupnené 6. a 7. novembra 2012.

 

Stretnutia so žiakmi ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji sú už peknou tradíciou s názvom „Vedci deťom – deti vedcom“. Pracovníci ústavu sa im snažia cez názorné pokusy ukázať, že  veda a výskum nie sú nudnými. Nielen, že sa žiaci dozvedeli, ako sa skúma inteligencia a pocity u zvierat, ako kvasinky spôsobia, že cesto na koláče rastie, no mohli si niečo vyskúšať aj sami. Napríklad v balónikovom pokuse s kvasinkami s prostredím na optimálne kvasenie a produkciu CO₂. Veľký záujem už tradične vyvolali prednáška a video o ivanských prepeliciach v kozme a hlavne stretnutie naživo s hlavným hrdinom videa - japonskou prepelicou. V jednotlivých laboratóriách ústavu žiakom doktorandi predviedli rôzne zaujímavosti vedeckej práce. Na záver, aby platilo aj to druhé „deti vedcom“,  žiaci dostali za úlohu spracovať svoje dojmy a predstavy o práci vedca výtvarnou formou a autorov troch najvydarenejších prác odmeníme knihou.

 

Stredoškolákov z 3. ročníka Evanjelického lýcea v Bratislave sme viedli k poznaniu, že veda je zmysluplná a pritom vzrušujúca práca a že kariéra vedca prináša aj v našich, zďaleka nie ideálnych podmienkach, pocit z dobre odvedenej práce. Po prezentácii výskumného programu ústavu sme študentom v bloku krátkych prednášok ukázali zaujímavosti výskumu. V prednáške „Ľudský genóm v kuchyni: ako podomácky získať DNA z buniek“ sa zoznámili s ľudským genómom z trochu inej stránky, ako sa o ňom píše v učebniciach, a dozvedeli sa, ako sa dá izolovať pomocou tých najjednoduchších pomôcok. V prezentácii „Sú vtáky rozumné?“ sa dozvedeli, že správanie je u vtákov oveľa komplexnejšie, ako si bežne myslíme a niektoré druhy sú schopné naučiť sa aj zložitým činnostiam vrátane výroby a užívania nástrojov. Vo videoprezentácii „Kozmická prepelica“ sa študenti zoznámili s japonskou prepelicou ako prvým  pozemským vyšším organizmom, ktorý sa narodil v kozme.  V laboratóriách si študenti vyskúšali izoláciu vlastnej DNA pomocou „chemikálií“ bežne dostupných v kuchyni, oboznámili sa s princípmi detekcie povrchových bielkovín na bunkách hovädzieho dobytka a pozreli si v reáli niektoré metódy výskumu učenia u vtákov.

 

Deň otvorených dverí ÚBGŽ SAV sa u našich hostí skončil jednoznačným úspechom a hneď aj prejavili záujem o ďalšiu spolupráca v budúcnosti.

 

autor: I.Hapala

foto: B. Bilčík