Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ing. E. Nemcová, PhD, bývalá riaditeľka Prognostického ústavu SAV, členka Snemu SAV, žena vo vede a v umení.

Žena vo vede a "Všetko mohlo byť inak"

25. 9. 2012 | videné 477-krát

Profil dlhoročnej pracovníčky SAV Ing. Edity Nemcovej, PhD, zaradili organizátori do expozície výstavy „Ženy vo vede“, ktorá prebieha v rámci medzinárodného podujatia EUCYS 2012 http://www.eucys2012.eu/ (21-26.9.2012, Incheba).

 

Ing. Edita Nemcová, PhD, bývalá riaditeľka Prognostického ústavu SAV, odovzdala vyše 20 rokov pracovného vedeckého i organizačného vypätia. V súčasnosti  pôsobí ako členka Snemu SAV. Dokázala sa však angažovať aj v oblasti umenia – je autorkou úspešného románu určeného nielen ženám, ktorý vydalo vydavateľstvo IKAR pod názvom „Všetko mohlo byť inak“.

 

Výstava organizovaná Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) Centra vedecko-technických informácií, bude neskôr tiež organizovaná v rámci Týždňa vedy a techniky. Koncom  90-tych rokov začala v Európe vstupovať do odborného i verejného diskurzu čím ďalej tým viac otázka postavenia a úlohy vedy v spoločnosti. Diskusia bola reakciou na situáciu vo vede v Európe, ktorá sa v porovnaní so situáciou v iných vedeckých veľmociach, ako boli v tom čase Spojené štáty a Japonsko, javila ako veľmi neutešená. Nízka výkonnosť a efektívnosť vedy v Európe viedli k potrebe hľadania a mobilizácie existujúcich zdrojov. Tak sa postupne stále viac dostávala do popredia aj otázka nedostatočného postavenia a využitia intelektuálneho a vzdelanostného potenciálu žien v oblasti vedy a výskumu. Už prvá analýza v tejto oblasti, známa pod akronymom ETAN report (akronym  názvu „Promoting Excellence Through Mainstreaming Gender Equality“), ktorú v roku 2000 z poverenia Európskej komisie vypracovala skupina expertov z vtedajších členských krajín Európskej únie, ukázala na veľké nerovnosti v postavení žien vo vede v porovnaní s mužmi. ETAN report ukázal, že vzdelanostný a intelektuálny potenciál žien je veľmi nedostatočne využitý a že existujú vážne prekážky na jeho plnohodnotné uplatnenie. Ukázal tiež, že ide  o  všeobecnejší problém, ktorý sa týka nielen samotnej rovnosti príležitosti  mužov a žien v spoločnosti, ale že je to aj  problém akcelerácie vedeckého poznania a dosahovania excelentnosti.

 

Martina Lubyová