Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

doc. RNDr. Mikuláš Blažek, DrSc.

Zomrel významný teoretický fyzik doc. RNDr. Mikuláš Blažek, DrSc.

17. 9. 2012 | videné 1491-krát

Koncom minulého týždňa nás zastihla smutná správa, že dňa 10. septembra 2012 zomrel bývalý dlhoročný riaditeľ Fyzikálneho ústavu SAV, náš spolupracovník a výnimočný človek Dr. Mikuláš Blažek, DrSc. Rozlúčka so zosnulým bude 17. septembra 2012 o 13:00 na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave.

 

V živote človeka sú chvíle, o ktorých s istotou vieme že nastanú, ich príchod nás napriek tomu prekvapí. Bolestne sa nás dotkla i smutná a nečakaná  správa o náhlom odchode Dr. Blažeka na večný odpočinok. Aj keď bol už na dôchodku, chodieval často na ústav a zaujímal sa nielen o posledný vývoj nielen v oblasti fyziky, ale aj o dianie na ústave, ktorý tak dlho riadil.

 

Detstvo prežil Dr. Blažek v Trnave, kde svoje stredoškolské štúdium ukončil maturitou v roku 1952. Jeho záujem o prírodné vedy ho priviedol na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského, ktorú ukončil  v roku 1957. Už ako študent posledného ročníka začína pracovať ako asistent na Katedre teoretickej fyziky Prírodovedeckej fakulty UK. Od júla 1961  bol prijatý ako štipendista do vtedajšieho Laboratória fyziky SAV, ktoré sa neskôr premenovalo na Fyzikálny ústav SAV. Vtedy sa už intenzívne venoval oblasti fyziky vysokých energií, oblasti ktorej vo fyzike ostal verný počas celej svojej profesionálnej kariéry.

 

Zaujala ho  obrátená úloha kvantovej teórie rozptylu a sformuloval základnú integrálnu rovnicu, ktorá riešila túto úlohu pomocou analytických a asymptotických vlastností amplitúdy rozptylu. V októbri roku 1963 bol prijatý do vedeckej prípravy mimo ašpirantúru a už nasledujúci rok obhájil na Fakulte technické a jaderné fyziky ČVUT v Prahe dizeračnú prácu na tému Príspevok k riešeniu obrátenej úlohy teórie potencálového rozptylu.

 

Nasledovali viaceré dlhodobé pracovné pobyty v popredných inštitúciách v zahraničí - na ústave Nielsa Bohra Kodani, na Univerzite v Glasgove a v Spojených štátoch amrických na Ústave Enrika Fermiho v Chicagu,  v Lawrence Radiation Laboratory v Berkeley a na Carnegie Mellon Institute v Pittsburghu.

 

Ďalšie oblasti, ktorým sa dr. Blažek venoval boli dvojčasticové nepružné procesy, kde sa venoval dôkazu neanalytičnosti relativistických parciálnych amplitúd a zrážky hadrónov pri vysokých energiách, kde zaviedol pojem vedúca častica v rámci kvantovej štatistickej fyziky, ktorá sa často využívala pri analýze experimentov pri vysokých energiách.

 

Svoje vedecké výsledky zverejnil v početných publikáciách. Koncom 60-tych rokov boli jeho vedecké výsledky na vtedajšie pomery vynimočné, čo významným a možno aj nečakaným spôsobom ovplyvnilo jeho ďalšiu profesionálnu kariéru. Koncom pamätného roku 1968 bol poverený riadením Fyzikálneho ústavu SAV. Turbulenciu týchto rokov dokumentuje, že v priebehu ďalších dvoch rokov bol dva krát menovaný za riaditeľa, raz odvolaný, znovu poverený riadením aby nakoniec vykonával funkciu riaditeľa až do roku 1983. Možné je, že významnú rolu hralo to, že ako veriaci a praktizujúci katolík nebol nikdy v tej správnej strane a tak nemohol byť z nej ani vylúčený.  

   

Za doktorskú dizertačnú prácu Príspevok k teórii elementárnych častíc mu bola v roku 1978 udelená hodnosť doktora vied. Dr. Blažek bol aktívny i vo vedeckých organizáciách doma a v zahraničí, v rokoch 1981 - 87 pôsobil ako člen medzinárodnej Komisie pre častice a polia IUPAP a bol dlhoročným členom československého komitétu IUPAP.

 

Aj po zložení funkcie riaditeľa sa naďalej venoval fyzike vysokých energií  a absolvoval aj dlhodobý pobyt na Shinshu University v Japonsku. Čoraz viac ho však priťahovali filozofické problémy a intenzívnejšie sa začal venovať aj pedagogickej činnosti. Od roku 1993 mal  čiastočný pracovný úväzok na Aloisiane, ktorá bola neskoršie začlenená ako Teologická fakulta do Trnavskej univerzity. Vyučoval predmet Filozofia prírody v odbore Kresťanská filozofia. V roku 2000 bol vymenovaný za docenta pre odbor fyziky, titul mu udelila Matematicko-fyzikálna fakulta UK. Na novom pracovisku v Trnave prebral aj dôležité administratívne úlohy, v rokoch 2000 -2003 bol prorektorom Trnavskej univerzity. Naďalej sa venoval aj vedeckej činnosti, a je spoluautorom knihy Filozofický a fyzikálny pohľad na vesmír, ktorá vyšla v r. 2006.

 

Lúčime sa s človekom príkladného charakteru. Jeho statočná a svedomitá práca na mnohých poliach nám bude vždy príkladom a povzbudením.

Česť jeho pamiatke.

 

Dr. Stanislav Hlaváč, riaditeľ FÚ SAV