Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Miloslav Duchoň, DrSc.

Miloslav Duchoň- osemdesiatnik

3. 9. 2012 | videné 1211-krát

21. august je v našej spoločnosti spojený so začiatkom konca slávnej Dubčekovej éry v pamätnom roku 1968. No na Matematickom ústave SAV v tento majú dvaja kolegovia narodeniny a preto je aj veselší. Dňa 21. augusta 2012 sa dožil v plnom zdraví a v plnej sile významného životného jubilea, 80 rokov, popredný pracovník MÚ SAV - RNDr. Miloslav Duchoň, DrSc. Bol štvrtým zamestnancom na našom ústave a po odchode prof. Jakubíka na dôchodok 1.3.2012 vo veku vyše 88 rokov je aj najstarším pracovníkom Matematického ústavu SAV.

 

Jeho rodičia, rodáci z hornej Nitry, pred vojnou žili v okolí Prahy až do vypuknutia vojny a tu vo Veltěži sa narodil M. Duchoň a bol jedným z piatich detí. Do ľudovej školy začal chodiť v rodnom meste a na Slovensko sa rodina vrátila po okupovaní Čiech a Moravy. Vrátili sa do Liešťan, v rudnianskej doline hornej Nitry, kde si jeho otec otvoril menší obchod. Strednú školu začal navštevovať na slávnom Gymnáziu A. Sládkoviča v Banskej Bystrici a keď tu zatvorili internát a otvorili internát v Prievidzi, posledné dva ročníky ukončil v Prievidzi. Prihlášku na vysokú školu si podal na vojenskú medicínu do Hradca Králové, kde absolvoval aj predbežné zdravotné testy, no nakoniec mu prišlo nedoporučenie študovať medicínu pre obchodnícky pôvod jeho otca. Tak si mladý Miloš podáva prihlášku na vtedajšiu Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, kde v rokoch 1952-57 študoval matematiku, špecializáciu matematickú analýzu.

 

Po skončení vysokoškolského štúdia v r. 1957 nastúpil na umiestenku na Katedru matematiky Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre ako asistent a od r. 1959 ako odborný asistent. V Nitre si našiel aj manželku, s ktorou vychovali jedného syna.

 

V roku 1961 vtedajší riaditeľ Kabinetu matematiky SAV (od r. 1966 sa Kabinet premenoval na Matematický ústav SAV) prof. A. Kotzig (1919-1990, zomrel v Kanade) dohodol s rektorom VŠP akademikom E. Špaldoňom, aby Dr. Duchoň prešiel do Kabinetu matematiky SAV. Mladý Dr. Duchoň sa spočiatku tiež začína zaoberať teóriou grafov, ale čoskoro sa jeho odborná orientácia uberala iným smerom. A tými bola teória miery, harmonická analýza a funkcionálna analýza. V r. 1967 obhajuje pod vedením prof. A. Huťu a prof. J. Kauckého kandidátsku dizertačnú prácu O tenzorových súčinoch vektorových mier. V tom istom roku získal malý doktorát RNDr. na PF UK. Jeho vedecká aktivita vyvrcholila obhajobou veľkého doktorátu v r. 1983 na tému Bilineárne súčiny a harmonická analýza vektorových mier. Vychoval štyri ašpirantky okrem toho viedol mnohé diplomové práca a dlhé roky prednášal na PF UK (autorovi týchto riadkov prednášal stochastické procesy v školskom roku 1970/71).

 

Je autorom vyše 60 vedeckých prác, 2 skrípt, textu pre PGŠ, spoluautorom troch vydaní Malej encyklopédie matematiky a publikoval asi 30 populárno-vedeckých článkov. Jeho najvýznamnejšie výsledky súvisia so súčinmi a konvolúciou vektorových mier a popisom Banachovej algebry vektorových mier. Zaoberal sa tiež problémom momentov vektorových mier. Dlhé roky bol zodpovedným riešiteľom výskumných úloh ŠPZV a v súčasnej dobe úspešne viedol, resp. vedie vedecké projekty VEGA. Jeho výsledky sa stretli so záujmom vedeckej obce. V r. 1964 bol na trojmesačnom pobyte na Matematickom ústave AV ZSSR, v r. 1980 na mesačnom štúdijno-prednáškovom pobyte v Ríme a v r. 1989 bol mesiac na Univerzite v Tübingene. Po 89. roku bol viackrát na pobyte na Katolíckej univerzite v Louvain-la-Neuve v Belgicku. Je nositeľom Striebornej plakety Jura Hronca za zásluhy v matematických vedách (1982) a Zlatej plakety Jura Hronca (1992). Bol mnohoročným členom Vedeckého kolégia SAV. Svoju pôvodnú lásku k medicíne skĺbil s matematikou ako predseda Stálej pracovnej skupiny SAV pre biomatematiku. V r. 1998 bol poverený na pol roka vedením MÚ SAV.

 

Bol dlhoročným výkonným redaktorom Matematického časopisu a zaslúžil sa tiež o jeho premenovanie na dnešnú Mathematica Slovaca. Dnes je hlavným redaktorom časopisu Tatra Mountains Mathematical Publications a tiež má na starosti slovenskú jednotku Zentralblatt Math.

 

V septembri tohto roku to bude už 51 rokov, čo nastúpil na dnešný Matematický ústav SAV. Svojou živou pamäťou s osobitným šarmom dokáže spomínať na mnohé postavy MÚ SAV, na mnohých návštevníkov ústavu a na mnohé dávne udalosti, ktoré sa udiali na ústave. Je stále vitálny a každú chvíľu sa mihne ústavom, a my sme s veľkým prekvapením zistili, že tento veľmi žoviálny kolega je už pán v rokoch, dokonca osemdesiatych - je to vôbec možné? Ústav je vlastne jeho druhým domov, kde ho možno vidieť každý večer a každý víkend.

 

Milý Miloš, dovoľ mi, aby som Ti v mene Matematického ústavu SAV, a celej slovenskej matematickej obce, ako aj vo svojom mene poprial k Tvojmu vzácnemu životnému jubileu všetko najlepšie, mnoho zdravia a ešte veľa chuti do získavania ďalších krásnych matematických výsledkov.

 

Anatolij Dvurečenskij, Matematický ústav SAV