Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

150 rokov od založenia prvej vedeckej spoločnosti priateľov matematiky a fyziky

150 rokov od prvého spolku matematikov a fyzikov

31. 8. 2012 | videné 896-krát

Jednota slovenských matematikov a fyzikov zorganizovala dňa 24. augusta 2012 v starodávnej Nitre v priestoroch Auly UKF slávnostnú pripomienku 150. výročia založenia prvej vedeckej spoločnosti priateľov matematiky a fyziky- Jednoty českých matematikov  fyzikov.

Bolo to v r. 1862, keď boli schválené c.k. miestodržieľstvom 8. 3. 1862 stanovy Spolku pre voľné prednášky z matematiky a fyziky, ktoré predložili študenti matematiky a fyziky Filozofickej fakulty c.k. Karlo-Ferdinandovej univerzity v Prahe. Následne 28.3.1862 sa konala aj ustanovujúca schôdza.

 

V r. 1912 sa mení názov spolku na Jednota českých matematikov a fyzikov, a od r. 1921 zase na Jednotu československých matematikov a fyzikov. Bratislavský odbor JČSMF bol založený v r. 1938. V súvislosti s federalizáciou ČSSR, vzniká aj Jednota slovenských matematikov a fyzikov ako súčasť JČSMF.

Asi prvými členmi Jednoty zo Slovenska sa stávajú významní matematici a fyzik, neskorší akademici Štefan Schwarz,  Jur Hronec a Dionýz Ilkovič.  No členom Jednoty bol aj M.R. Štefánik.

 

Po vzniku Československa v r. 1918, situácia na Slovensku ohľadom vzdelanosti je žalostná. Z existujúcich maďarských univerzít na Slovensku za Rakúsko-Uhorska, napr. Alžbetínska univerzita v Bratislave alebo v Banskej Štiavnici,  po prevrate v r. 1918 maďarskí učitelia odchádzajú na územie dnešného Maďarska a preto na Slovensku prakticky nie je žiaden slovenský profesor. Obzvlášť ťažká situácia bola v oblasti technického vzdelávania na Slovensku a preto prakticky bolo treba budovať školstvo, základné, stredné a vysoké od prvopočiatku. Veľkú pomoc poskytli hneď od začiatku českí učitelia, ktorí prichádzajú na Slovensko pomáhať budovať slovenské školy. V r. 1919 vzniká prvá poprevratová slovenská  Komenského univerzita v Bratislave. Po prvý raz v dejinách mali Slováci svoju vysokú školu, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v rodnom jazyku.

 

V r. 1934 pre príležitosti 250. výročia zriadenia trnavskej univerzity verejne prof. Hronec vystúpil s požiadavkou zriadenia vysokej školy  technického typu a o rozšírenie Komenského univerzity aj o prírodovedeckú fakultu. Pripomínam, že v polovici 20. rokov sa Slovensko podieľalo vo vedeckom výskume ČSR iba štyrmi percentami. V sérii článkov a podporných akcií sa aktívne zasadzuje za zriadenie slovenskej techniky. V 1936 sa stáva predsedom Akčného výboru pre vybudovanie vysokej školy technickej na Slovensku. Táto aktivita sa nakoniec ukázala úspešnou a   júni 1937 bol národným zhromaždením prijatý zákon o vytvorení Vysokej školy technickej dr. M.R. Štefánika v Košiciach. Jur Hronec bol zvolený za jej prvého rektora.

 

Po skončení vojny hneď sa prof. Hronec pričinil o oživenie činnosti odbočky Jednoty československých matematikov a fyzikov a od r. 1946 je jej predsedom. Veľkú pozornosť venoval aj stredoškolskej mládeži. Z jeho iniciatívy a za spolupráce viacerých matematikov sa na Slovensku organizovali matematické súťaže pre stredoškolákov. Tieto potom pracovali od roku 1951 v rámci Matematickej olympiády a v tom roku sa uskutočnil prvý ročník Matematickej olympiády v ČSR a hneď s veľkým úspechom. Pripomínam, že prvým víťazom sa v šk. r. 1951-52 stal mladý Juraj Bosák, ktorý bol potom jeden z prvých pracovníkov Kabinetu matematiky SAV, predchodcu dnešného Matematického  ústavu SAV. Pripomínam, že Fyzikálna olympiáda začala v r. 1959.

 

Také boli začiatky Jednoty na Slovensku. Dnes môžeme povedať, že vysoká úroveň slovenskej matematiky je vďačná aj činnosti a myšlienkam Spolku pre voľné prednášky z matematiky a fyziky,  neskoršie Jednote.

Jednota bola asi jednou z mála organizácií, kde sa ľudia radi zaregistrovali za socializmu a nemuseli sa za to potom hanbiť.  Je potešiteľné, že hlas slovenských matematikov počuť aj dnes- matematici boli prví, ktorý v r. 2008 protestovali proti vtedajšej snahe ministerstva školstva znížiť výmery hodín matematiky a fyziky na slovenských školách. Som rád, že súčasný pán minister školstva, Dr. Čaplovič, hoci sám vzdelaním archeológ, iniciatívne podporuje opätovné rozšírenie matematiky a fyziky na základných a stredných školách. Dobre si uvedomuje, že skutočné vzdelanie našej mládeže a rozvoj Slovenska nemôžeme robiť bez podpory matematiky.

Keď pred nedávnom sa skomplikovalo financovanie SAV vedeckých spoločností pri SAV, našiel sa spôsob, aby financovanie JSMF prechádzalo cez Matematický ústav SAV.

 

Je potešiteľné, že pražský spolok zanechal po 150 rokoch hlbokú brázdu aj na slovenskej matematike a fyzike, za čo sme mu povďační, a do ďalšej 50ky prajem Jednote veľa elánu a pekných nápadov na potešenie nás všetkých a ďalších generácií matematikov a fyzikov.

Významným bodom slávnostného zasadnutia JSMF bol aj prejav doc. PhDr. Dušana Čaploviča, DrSc., ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR,  kde predniesol aj príhovor K aktuálnym otázkam školstva a vedy na Slovensku z hľadiska vedných odborov matematiky a fyziky a ocenil 32 významných predstaviteľov matematiky a fyziky z celého Slovenska.  Pán minister pri oceňovaní vedcov pripomenul svoje plány vrátiť na gymnáziá povinnú maturitu z matematiky. Viac matematiky, fyziky, ale i iných praktických predmetov by malo pribudnúť aj na základných a stredných školách. D. Čaplovič už dávnejšie upozornil, že práve rozvoj týchto vedných odborov by mohol priniesť aj viac absolventov technicky zameraných škôl. Ako v Nitre pripomenul, ministerstvo plánuje posilniť vyučovanie prírodných vied na gymnáziách od 1. septembra 2013.

 

 

Autor: Anatolij Dvurečenskij, Matematický ústav SAV

Foto: Lubo Balko