Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Seminár začal netradične: účasťou na malom experimente...

Behaviorálne zmeny ako významný determinant strategického rozhodovania

11. 6. 2012 | videné 873-krát

Globalizácia politiky a ekonómie prináša nové výzvy výskumu. Strategické environmentálne rozhodovanie v podmienkach neistoty a komplexnej voľby predstavuje výzvu interdisciplinárnemu výskumu na rozhraní prírodných a spoločenských vied, ktoré prinášajú pohľad spoločnosti na zabezpečenie cieľov politiky životného prostredia. Centrum excelentnosti SAV CESTA v rámci série diskusných seminárov PÚ SAV jeden z nich zorganizovalo práve na túto tému 15.5.2012.

 

Cieľom seminára bolo predstaviť experimentálne spoločenské vedy ako nové prístupy k výskumu strategického rozhodovania v podmienkach neistoty a komplexnej voľby.

 

Stupňujúci sa tlak ekonomických procesov spôsobuje vo využívaní prírodných zdrojov spoločenské dilemy, v ktorých krátkodobé záujmy jednotlivcov sú v konflikte s dlhodobými spoločenskými záujmami. Najmä rôznorodosť záujmov aktérov rozhodovania dramaticky zvýšila pravdepodobnosť nepredvídateľných situácií alebo neistôt, ktorým je spoločnosť vystavená. Skúmanie motívov behaviorálnych zmien, najmä úlohy pravidiel rozhodovania, komunikácie, či poznanie dynamiky a fungovania prírodných ekosystémov, sa stali nevyhnutnými na odvrátenie trvalých zmien v oblasti klímy, biodiverzity a iných zložiek svetového ekosystému, zdôraznila vo svojej prezentácii doc. Tatiana Kluvánková-Oravská.

 

Experimentálne prístupy a modelovanie procesov rozhodovania umožňujú zvýšiť efektívnosť stratégií rozhodovania v podmienkach komplexnosti voľby a nedostatku informácií v sektoroch ekonomiky, či plánovania verejných služieb a priestorov. Modelovanie procesov rozhodovania prostredníctvom Agent based modelling (ABM) predstavil  Dr. Urban Kováč. ABM umožňuje simulačný proces rozhodovania, najmä sledovanie a predvídanie zmien správania aktérov rozhodovania. Hlavnou výhodou prístupu je schopnosť učenia sa a adaptácie na zmeny spôsobené inými agentmi a prostredím. Experimentálne prístupy a modelovanie posúvajú prognózovanie od orientácie na výsledok k procesnému zameraniu, v ktorom usmerňovanie zmeny sa stáva dôležitejším, ako jej predpovedanie. Rovnako diverzita motívov rozhodovania a osobitosti individuálneho a kolektívneho správania hrajú významnú úlohu pri analýze a navigácii behaviorálnych zmien, zdôraznila vo svojej prezentácii profesorka Jana Plichtová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV a zahájila podnetnú vedeckú diskusiu na danú tému.

 

Prezentované výstupy sú súčasťou niekoľkoročnej činnosti Centra  transdisciplinárnych štúdií CETIP a jeho spolupráce s Centrom inštitucionálnej diverzity pri Arizonskej štátnej univerzite, a tiež  výsledkom úspešnej spolupráce  partnerov centra excelentosti SPECTRA+, zriadeného v rámci OP Veda a výskum pod vedením Ústavu manažmentu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

autorka: Viera Gajová