Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zuiryuji Temple, drevený budhistický chrám zo 16. storočia v Takaoke v regióne Toyama

Japonsko-slovenská spolupráca podporená The Japan Foundation

7. 6. 2012 | videné 923-krát

29. mája 202 sa na pôde MKC Veda uskutočnilo spoločné podujatie Veľvyslanectva Japonska v SR a Prognostického ústavu SAV, ktoré bolo zavŕšením ročného cyklu programu intelektuálnej výmeny Fellowships for Intellectual Exchange (FIE) 2011-2012.

 

Program podporuje The Japan Foundation (Kokusai Koryu Kikin), ktorá sa zaoberá medzinárodnou kultúrnou výmenou. Nadácia bola založená v roku 1972, v októbri 2003 sa stala nezávislou administratívnou inštitúciou. Poslaním Japonskej nadácie je prehlbovať poznatky o Japonsku vo svete, zlepšiť vzájomné porozumenie a prispievať k medzinárodnej kultúrnej výmene realizovaním rôznych aktivít nielen na poli kultúry. Program intelektuálnej výmeny je určený pre vedcov, výskumníkov, absolventov, žurnalistov a profesionálov, ktorí sa zaoberajú výskumnými aktivitami na poli humanitných a spoločenských vied a potrebujú pre svoju vedeckú činnosť uskutočniť výskum týkajúci sa Japonska priamo v tejto krajine. Návrhy na spoločný výskum v oblasti spoločenských vied realizovaný v spolupráci s japonskými inštitúciami sa zbierajú prostredníctvom veľvyslanectiev Japonska v jednotlivých krajinách a regiónoch, najlepšie postupujú do Tokya, kde sa posudzujú a vyhodnocujú na kompetitívnej báze. Po niekoľkoročnom období bez slovenskej účasti sa v minulom roku podarilo získať podporu pre spoločný výskum trom slovenským návrhom:

 

JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD. (za Prognostický ústav SAV) na tému LABOUR MARKET PERFORMANCE IN THE CIS AFTER TWO DECADES OF TRANSITION

Mgr. Zuzana Polačková, M.A. (za Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR) na tému DOES CIVIC SECTOR EXIST IN JAPAN?

Doc. RNDr. Branislav Bleha, PhD. (za Prírodovedeckú fakultu UK) na tému JAPAN AND SLOVAKIA IN THE CONTEXT OF POPULATION SHRINKAGE AND AGEING. AN INSIGHT INTO PHENOMENON

 

 

Cieľom podujatia bola najmä prezentácia a diskusia výsledkov výskumu a skúseností z pobytu v Japonsku. Podujatie otvoril J. E. p. Akira Takamatsu, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR, za slovenskú stranu privítala účastníkov na pôde SAV Ing. E. Nemcová, PhD, riaditeľka Prognostického ústavu SAV. Štipendisti predniesli prednášky charakterizujúce výsledky ich spoločného výskumu s partnerskými inštitúciami v Japonsku (Centre for Far Eastern Studies at the University of Toyama, Meiji University in Tokyo, Gifu University). Oživením bola aj diskusia osobných zážitkov a skúseností z pobytu v krajine vychádzajúceho slnka. V rámci formálnej aj neformálnej diskusie účastníci ocenili možnosť realizácie spoločného výskumu a pobytu v Japonsku v rámci programu intelektuálnej výmeny, ktorý poskytuje vynikajúcu možnosť rozšírenia medzinárodnej spolupráce slovenským vedcom. Vysoko ocenili podporu Japonského veľvyslanectva v SR pri organizácii pobytov, ako aj pri efektívnej propagácii programu v SR, ktorá vyústila do rekordnej slovenskej účasti v cykle FIE 2011-2012.

 

autorka: Martina Lubyová