Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Magnetické materiály, ich druhy a vlastnosti boli témou májovej Vedeckej kaviarne v Košiciach. Návštevníkom rôzneho veku a povolania o nich prednášal RNDr. Ján Füzer, PhD.

Odhalia tajomstvá „obyčajného“ nosa

1. 6. 2012 | videné 728-krát

Pestrosť tém, fundovaní lektori schopní zrozumiteľne priblížiť vedu aj laikom, zavedenie pravidelného miesta i termínu konania, zodpovedný prístup organizátorov – to všetko sa priaznivo podpisuje na stále väčšej obľube vedeckých kaviarní u Košičanov.

 

Kým na májovej vedeckej kaviarni RNDr. Ján Füzer, PhD., samostatný vedecký pracovník  Katedry fyziky kondenzovaných látok Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, analyzoval, či môžu byť magnetické materiály ekologickejšie, júnovú organizátori zamerajú na „obyčajný“ nos. Úvodzovky sú pri slove obyčajný opodstatnené. Málokto totiž vie, na čo všetko ho máme a že čuch, ktorý obyčajný nos skrýva, je neobyčajný zmysel.

 

RNDr. Marcela Martončíková, PhD z Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach objasní, prečo je čuch zázračný a výnimočný zmysel. Čuch bol súčasťou mozgu takmer od počiatkov jeho vývoja, preto je prirodzene prepojený s jeho dôležitými centrami a ovplyvňuje náš život spôsobmi, ktoré si nevieme ani predstaviť. Nielenže umožňuje vnímať vône a zápachy a varuje nás pred škodlivými látkami, ale ovplyvňuje aj našu psychiku, podvedomie, sexuálne správanie, pamäť, emócie a jeho poruchy často signalizujú závažné zmeny v mozgu.

 

Riešiteľský tím projektu „Veda na Slovensku – čo nepoznáme, to nepotrebujeme...?“, financovaného APVV, na čele s RNDr. Jánom Gálikom, CSc., pozýva všetkých priaznivcov vedy na prednášku Obyčajný nos skrýva neobyčajný zmysel“ do Vedeckej kaviarne vo Výmenníku na Brigádnickej ulici v utorok 5. júna 2012 od 18:00 hodine.

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková